Dieta przy PCOS

Witam. Mam 26 lat, ważę 77 kg, wzrost 170. Co do aktywności fizycznej to jeżdżę na rowerze (teraz stacjonarnym, a jak robi się cieplej to wyciągam normalny rower z garażu). Jakiś czas temu lekarz zdiagnozował mu mnie PCOS, (endokrynolog-ginekolog) ale problemy z miesiączkami i ich regularnością mam od 17 roku życia. Próbowałam różnych diet schudłam owszem, ale nie tam gdzie chciałam (moim problemem jest brzuszek). Nie u mnie w rodzinie nikt niemiał problemów z otyłością ani nadwagą.

Co do mojego jadłospisu wygląda on w sposób następujący dzień powszedni 7.00 śniadanie 2-3 kawałki chleba białego z masłem cienko posmarowanym i jakaś szynka + herbata 11.00 II śniadanie 2 kawałki chleba z szynką+  herbata 15.00 III śniadanie j.w. 17.30 obiad jakaś zupa np. ostatnio rosół z kury+ ziemniaki z sosem i kotlet z kurczaka+ sałatka i kompot 19.30 sałatka z pomidora weekend 8.00 śniadanie 11.00 kawa i ciasto 14.00 obiad (zupa np. barszcz czerwony lub żurek) 16.00 podwieczorek 19.30 jakaś sałatka ćwiczę lub jeżdżę na rowerze koło godz. 20.00 niezależnie od dnia tygodnia

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
59 poziom zaufania

Pani BMI wynosi 26,64, co wskazuje na lekką nadwagę. Zespół policystycznych jajników i nadwaga/otyłość często idą w parze. Istnieją doniesienia, że utrata nadmiernych kilogramów może poprawić przebieg schorzenia.

Polecałabym zapoznanie się z dietą o niskim indeksie glikemicznym. Powinna Pani ograniczyć węglowodany proste (słodycze, słodzone gazowane napoje, owoce, białe pieczywo, cukier). Zamiast produktów z białej mąki powinna Pani zwiększyć spożycie produktów zbożowych z pełnego przemiału - razowe/żytnie pieczywo lub graham, kasze z grubego przemiału, razowe makarony, ryż naturalny.

Ponadto dieta powinna opierać się na spożyciu dużych ilości warzyw, 1-2 porcji owoców dziennie, chudych przetworów mlecznych, chudych mięs i ryb oraz nasion roślin strączkowych. Codziennie należy spożyć (regularnie) 4-5 posiłków, co 3-4 godziny. Powinna Pani unikać produktów typu fast food, chipsów, słonych przekąsek, tłustych i smażonych potraw. 

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

PCOS i dieta

Witam! Mam 19 lat i niedawno stwierdzono u mnie PCOS. Moja historia z tą przypadłością rozpoczęła się już w wieku 16 lat. Oczywiście gdy już na 100% zdiagnozowano u mnie PCOS lekarz zapisał mi tabletki antykoncepcyjne które miały pomóc w leczeniu (dodam że wraz z PCOS mam hirsutyzm) brałam je ok 9 miesięcy i lekarz postanowił zmienić leki po których strasznie zaczęłam puchnąć- oczywiście odstawiłam je natychmiast! Mój problem to nie tylko PCOS ale także otyłość :( nie wiem jak sobie z tym radzić. Po odstawieniu tabletek czuje się trochę lepiej ale wciąż odczuwam nieustające wzdęcia itp. Kiedyś lekarz powiedział mi, że mogę schudnąć odstawiając białe pieczywo, ziemniaki itp... niestety to nie przyniosło oczekiwanych przeze mnie rezultatów. Po ok 2-3 miesiącach owej diety przerwałam ją .. a rezultat był szokujący! schudłam tylko 2 kg ... co robić w takiej sytuacji? jak schudnąc? pomocy!
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
59 poziom zaufania

Nie podała Pani swoich wymiarów - masy ciała i wzrostu, które są niezbędne do określenia, czy masa ciała jest prawidłowa, czy też nie.

Zespół policystycznych jajników współistnieje często z otyłością oraz insulinoopornością. Dlatego należałoby wykonać podstawowe badania.

Schorzenie to wymaga stałej kontroli i współpracy z lekarzem. Leków nie można odstawiać samemu, wszystkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem prowadzącym. Proszę przedstawić swoje wątpliwości podczas wizyty i zdecydować się na wybór lekarstw, po których nie będzie Pani odczuwać skutków ubocznych.

Dieta odchudzająca powinna opierać się na niskoprzetworzonych produktach. Proponowałabym zastosowanie diety o niskim indeksie glikemicznym, która zawiera produkty w trzech kategoriach - dozwolone, częściowo dozwolone i zakazane. Posiłki należy przygotowywać, opierając się na I i częściowo II grupie. W ten sposób uda się Pani zrzucić zbędne kilogramy i poprawi się także metabolizm glukozy.

Do produktów z I i II grupy należą - pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mleczne, świeże warzywa, niektóre owoce, chude mięso i wędliny oraz ryby, nasiona roślin strączkowych.
Techniki kulinarne jakie należy zastosować to gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w folii. Należy wystrzegać się smażenia, pieczenia bez przykrycia.
Więcej informacji znajdzie Pani w artykułach

http://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-indeks-glikemiczny
http://portal.abczdrowie.pl/produkty-zbozowe-a-dieta
http://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-dieta-odchudzajaca
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-cukrzyka

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaka dieta przy PCOS?

Witam, mam 24 lata, wzrost 160 cm, waga 64 kg. Od stycznia 2008 roku pojawiły się u mnie problemy z miesiączką, stwierdzono u mnie zespół policystycznych jajników. W związku z tym zaczęłam przyjmować proszki antykoncepcyjne na uregulowanie miesiączki, to trwa do dziś (oczywiście przerwy miałam). Skutkiem tego było przybieranie na wadze. Zaznaczyć chcę tu, że ważyłam 52 kg, zanim pojawiły się moje problemy zdrowotne. Zmieniałam styl odżywiania się: chleb razowy, inne produkty też razowe, sałatki typu kapusta lodowa, papryka, ogórek itd. Staram się włączać je codziennie do moich posiłków. Mało jem smażonych mięs - głównie gotuję lub piekę. Ograniczyłam też słodycze, staram się ćwiczyć, np. skakanka, brzuszki, rowerek i raz w tygodniu basen, uwielbiam biegać, jednak nie mam teraz możliwości.

Wszystko niby gra, a jednak nie chudnę, nie wiem, gdzie popełniam błędy, może jest to wynikiem tego, że wstaję bardzo wcześnie, o 6 rano, i nie jem śniadania takiego prawdziwego, zwłaszcza jem za szybko, np. trochę płatków z jogurtem naturalnym, a tak dopiero taki posiłek o godzinie 10.00? Może też dlatego, że jem czasami nieregularnie, niestety jestem osobą pracującą i czasem ciężko jest cokolwiek przekąsić, może ktoś mi coś doradzi, może jakieś ćwiczenia inne przy zespole PCOS. Z góry dziękuję!

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witam,

najważniejszą zasadą jest regularne spożywanie posiłków - jeśli spożywamy 2 posiłki dziennie, nawet złożone ze zdrowych produktów, masa ciała nie będzie się zmniejszać, a nawet wręcz odwrotnie. Dzieje się tak dlatego, iż nasz organizm nastawia się wtedy na przetrwanie i gromadzi całą dostarczoną energię w postaci tkanki tłuszczowej.

Najważniejsze zasady diety w PCOS to:
- Zmniejszenie podaży energii.
- Zmniejszenie podaży węglowodanów prostych (słodyczy).
- Zwiększenie podaży produktów bogatych w błonnik, czyli owoców i warzyw.
- Zmniejszenie podaży tłuszczu, zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych.
- Zjadanie mniejszych, ale za to częstszych posiłków.
- Odpowiednie zbilansowanie posiłków pod względem zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów.

Warto udać się do dietetyka, który ułoży odpowiednią dietę i nauczy, jak prawidłowo się odżywiać w PCOS.

Dodatkowo, jeśli chodzi o ćwiczenia, proponuję wykonywać naprzemiennie przykładowo 20 minut ćwiczeń siłowych, np. brzuszki, przysiady, i inne, które znajdzie Pani na naszej stronie, a dalej minimum 30 minut ćwiczeń tlenowych, świetne będzie pływanie, które wysmukla brzuch, przy czym nie jest męczące i nie przeciąża stawów.

Należy pamiętać, że odchudzanie przy stosowaniu leków hormonalnych nie jest najłatwiejsze i każda osoba ma indywidualne tempo przemiany materii. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i dążyć do wyznaczonych celów.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty