Dieta przy PCOS

Witam. Mam 26 lat, ważę 77 kg, wzrost 170. Co do aktywności fizycznej to jeżdżę na rowerze (teraz stacjonarnym, a jak robi się cieplej to wyciągam normalny rower z garażu). Jakiś czas temu lekarz zdiagnozował mu mnie PCOS, (endokrynolog-ginekolog) ale problemy z miesiączkami i ich regularnością mam od 17 roku życia. Próbowałam różnych diet schudłam owszem, ale nie tam gdzie chciałam (moim problemem jest brzuszek). Nie u mnie w rodzinie nikt niemiał problemów z otyłością ani nadwagą.

Co do mojego jadłospisu wygląda on w sposób następujący dzień powszedni 7.00 śniadanie 2-3 kawałki chleba białego z masłem cienko posmarowanym i jakaś szynka + herbata 11.00 II śniadanie 2 kawałki chleba z szynką+  herbata 15.00 III śniadanie j.w. 17.30 obiad jakaś zupa np. ostatnio rosół z kury+ ziemniaki z sosem i kotlet z kurczaka+ sałatka i kompot 19.30 sałatka z pomidora weekend 8.00 śniadanie 11.00 kawa i ciasto 14.00 obiad (zupa np. barszcz czerwony lub żurek) 16.00 podwieczorek 19.30 jakaś sałatka ćwiczę lub jeżdżę na rowerze koło godz. 20.00 niezależnie od dnia tygodnia

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 26,64, co wskazuje na lekką nadwagę. Zespół policystycznych jajników i nadwaga/otyłość często idą w parze. Istnieją doniesienia, że utrata nadmiernych kilogramów może poprawić przebieg schorzenia.

Polecałabym zapoznanie się z dietą o niskim indeksie glikemicznym. Powinna Pani ograniczyć węglowodany proste (słodycze, słodzone gazowane napoje, owoce, białe pieczywo, cukier). Zamiast produktów z białej mąki powinna Pani zwiększyć spożycie produktów zbożowych z pełnego przemiału - razowe/żytnie pieczywo lub graham, kasze z grubego przemiału, razowe makarony, ryż naturalny.

Ponadto dieta powinna opierać się na spożyciu dużych ilości warzyw, 1-2 porcji owoców dziennie, chudych przetworów mlecznych, chudych mięs i ryb oraz nasion roślin strączkowych. Codziennie należy spożyć (regularnie) 4-5 posiłków, co 3-4 godziny. Powinna Pani unikać produktów typu fast food, chipsów, słonych przekąsek, tłustych i smażonych potraw.

Pozdrawiam