Dlaczego dopada mnie paraliż senny?

Witam. Już jako dziecko miałam problem ze snem. Dopadał mnie paraliż senny i to było jak koszmar. Ktoś zawsze chciał mi zrobić krzywdę, nie mogłam krzyknąć,poruszyć się,wpadałam w panikę. Ustało na jakiś czas. Jednak teraz od dłuższego czasu się powtarza dość często. Tyle,że zawsze rano i nie jest koszmarem. Budzę się jednak nie mogę się ruszyć ani nic powiedzieć. Słyszę co dzieje się w domu np jak mąż rozmawia z dziećmi, jak sąsiedzi chodzą po klatce itp. Wpadam w panikę bo mam wrażenie,że się nie obudzę. Skupiam się np na tym aby ruszać ręką i po chwili się budzę. Budzę się z szybkim oddechem. Ogólnie jestem bardzo wrażliwą osobą, że stanami dperesyjnymi. Czy to ma jakiś związek? Kobieta 26

Szanowna Pani,

istnieje wiele czynników, które wpływają na częstość pojawiania się porażenia przysennego u danej osoby. Należą do nich między innymi zwiększony poziom stresu, albo niewystarczająca ilość i/lub jakość snu. Jeśli miewa Pani stany depresyjne, to być może jakość Pani snu nie jest zadowalająca. Warto byłoby zgłosić się do lekarza rodzinnego i poprosić o wykonanie podstawowych badań. Jeśli wszystko w badaniach będzie w porządku - dobrze byłoby się udać do psychologa lub psychoterapeuty.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/