Paraliż senny - co mam zrobić?

Dobry wieczór. Bardzo bym prosiła o odpowiedź. Całymi dniami płaczę i chyba zapłaczę się na śmierć. Nikt nie może mi pomóc, a to jest jedyne miejsce, w którym mogę opisać swój ból. Mój problem polega chyba na czymś neurologicznym, tzn. kładę się spać i śpię normalnie, budzę się nad ranem po paru godzinach snu, ale nie mogę się wybudzić, mam tak jakby paraliż całego ciała: chcę się ruszyć, ale nie mogę, słyszę np. jak mama się kręci po pokoju albo pies szczeka, chcę powiedzieć im, żeby mnie obudzili, ale nie mogę - struny głosowe zablokowane, całe ciało również. Po chwili ciężko łapię oddech, połykam ślinę i budzę się natychmiast, bo pewnie bym się udusiła.

Bardzo się boję tego wszystkiego. Do tego boli mnie głowa, robiłam badania i nic mi nie wyszło, nie mam guza lub tętniaka, ale to jest przerażające jak mam świadomość bezruchu, paraliżu ciała. Proszę o krótką odpowiedź, tylko niech ona będzie pozytywna. Dziękuję z całego serca.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Porażenie przysenne często występuje rodzinnie. Jeśli jest pojedynczym objawem - nie ma powodów do niepokoju. Zawsze jednak warto wykluczyć nietypową postać epilepsji - w tym celu warto zapisać się do neurologa i wykonać EEG.

Przyczyny tego typu objawów są nieznane. Istnieją hipotezy dotyczące neuroprzekaźników i neuropeptydów oraz zaburzeń o podłożu immunologicznym. Sporadycznie tego typu objawy pojawiają się u wielu ludzi.

http://portal.abczdrowie.pl/tagi/paraliz-senny

Zdarza się jednak, że paraliż przysenny jest jednym z objawów narkolepsji. W narkolepsji poza porażeniem przysennym występują objawy: nadmiernej senności w ciągu dnia, katapleksji (nagłej, trwającej od kilku sekund do kilku minut utracie napięcia mięśniowego, co może się przejawiać np. nagłym upadkiem, jąkaniem czy tłuczeniem naczyń) oraz halucynacji na pograniczu snu i jawy. Najczęściej występuje tylko 1-2 z tej grupy objawów, a zaburzenie często nie jest rozpoznawane. Częstość występowania napadów waha się od kilku napadów w ciągu roku do kilku w ciągu doby.

Jeśli masz inne objawy poza paraliżem, powinnaś skonsultować się w poradni leczenia zaburzeń snu.

Z pozdrowieniami