Paraliż przysenny - jak leczyć?

Witam! Od dłuższego czasu cierpię na tego typu schorzenie (około roku). Z początku nie przejmowałam się tym zbytnio, brałam to za dziwny sen. Jednak z czasem stało się to uciążliwe. Kiedy kładę się spać, jest wszystko ok. Gdy budzę się rano i wstaję, też jest wszystko ok. Tylko jak np. wstanę w nocy lub nad ranem do dziecka i później znów zasypiam, dopada mnie to draństwo. Leżę i nie mogę się poruszyć. Czuję jakąś postać, która jest w pokoju, np. dziś nad ranem ta postać machała mi ręką przed oczami i szeptała moje imię wprost do ucha, czułam oddech tej postaci. Dopadają mnie także uczucia mrowienia na całym ciele. Czasami mam uczucie jakby ktoś się na mnie kładł albo ciągnął za nogi.

To jest straszne. Nie umiem sobie z tym poradzić. Kiedy już mi przejdzie, budzę się wystraszona. Niekiedy spocona i stasznie bolą mnie wszystkie mięśnie oraz jestem zmęczona. W ciągu dnia nie śpię, gdyż mam rocznego synka i nie mam na to czasu. Najgorsze jest to, kiedy moje dziecko budzi się i płacze, a ja nie mogę się ruszyć. Próbuję krzyczeć, ale nic z tego. Czytałam, że to paraliż senny, ale nikt w rodzinie (jak mi wiadomo) nie cierpi na takie schorzenie. Skąd się to u mnie wzięło? Jak można to leczyć? Do kogo powinnam się udać? Może na początek do mojego lekarza rodzinnego? Ile trwa takie leczenie i czy można to wyleczyć 100%? Czy jest możliwe, żeby mój synek to odziedziczył? Błagam! Pomóżcie!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Paraliż przysenny występuje okresowo u wielu ludzi (szacuje się, że nawet u połowy populacji), a u ok. 3% może przybierać formę przewlekłą. W leczeniu mogą znaleźć zastosowanie leki przeciwdepresyjne. Zdarza się, że jest jednym z objawów narkolepsji, w której stosowane są leki o działaniu pobudzającym. W opisywanej przez Panią sytuacji najlepiej byłoby skorzystać z konsultacji w poradni zaburzeń snu - w takiej poradni możliwe będzie przeprowadzenie dokładnych badań i zlecenie odpowiednich leków.

Dokładne przyczyny występowania paraliżu przysennego są nieznane. Czynniki genetyczne mogą predysponować, jednak duże znaczenie mają czynniki bezpośrednio wywołujące (np. zakłócenie nocnego wypoczynku przez czynniki zewnętrzne).W Pani przypadku najbardziej prawdopodobne jest to, że paraliż jest wywoływany przez przerywanie cyklu snu nocnego. O ile to możliwe, inna osoba (mąż, babcia dziecka) powinna wstawać do dziecka, a Pani - spać w osobnym pomieszczeniu. Inną opcją może być spanie wspólnie z dzieckiem, tak aby nie musiała Pani wstawać z łóżka.

Serdecznie pozdrawiam

Witam,

paraliż przysenny zaliczany jest do parasomnii - zaburzenie snu. dotyka od 5-60% społeczeństwa. Wskazana jest konsultacja neurologiczna, w celu szczegółowej diagnostyki i leczenie w Poradni Leczenia Snu.

Pozdrawiam serdecznie