Dlaczego dziecko łapie się za pieluchę?

Witam moja córka ma 21 miesięcy od ok roku wieczorami ma dziwny nawyk, łapania za pieluszke i pocierania nią dolnych partii brzuszka, przy tym macha zgietymi nóżkami na boki.Na początku to bagatelizowaliśmy bo zdarzało się to rzadko raz na jakiś czas., ale od 5 miesięcy zaczęło się to zdarzać coraz częściej przed spaniem oraz czasem w ciągu dnia przed drzemka.Zmienilismy pieluszki na pantsy zaczęliśmy kupować różne kremy emolienty, chusteczki nawilżające z których zrezygnowalismy w pewnym momencie, zmieniliśmy płyny do kąpieli nic nie pomogło. Po konsultacji z pediatrą zaleciła badania moczu, które nic nie wykazały, płyn do higieny intymnej dla dzieci nie pomógł . Pediatra polecił Clotrimazolum nic nie pomogło. Codziennie jak się na to patrzy to serce się kroi. Co zrobić by jej pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety opis jest zbyt niejasny, by móc precyzyjnie udzielić odpowiedzi. Jeżeli poprzez „dolne partie brzucha” ma Pani na myśli krocze dziecka, a zachowanie córki oznacza uporczywy świąd, to warto zasięgnąć porady pediatry i/lub alergologa.

Clotrimazolum to maść antygrzybicza – najpierw warto wykonać posiew potwierdzający lub wykluczający infekcję drożdżakową. Z pewnością ograniczenie produktów do pielęgnacji dziecka jest wskazane – sugeruję więc, by odstawiła Pani zupełnie chusteczki nawilżane i płyn do higieny intymnej (nie jest wskazany dla dzieci!), a w zamian stosowała łagodne środki myjące przeznaczone dla niemowląt z AZS. Tutaj więcej o pielęgnacji dzieci z tym schorzeniem: https://portal.abczdrowie.pl/atopowe-zapalenie-skory-u-niemowlat.

Proszę zwrócić uwagę czy problemem nie jest pieluszka – może uczulać. W takiej sytuacji sugerowałabym wypróbowanie tzw. pieluch wielorazowych, składających się z tzw. wypełnienia i otulacza. Ubranka dziecięce (oraz pieluchy wielorazowe) warto prać przy pomocy środków piorących dla niemowląt bądź alergików.

Jeżeli te działania nie przyniosą rezultatu, to pozostaje wizyta u dermatologa oraz wykonanie testów alergicznych. Być może zainteresuje Panią odpowiedź naszych ekspertów na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienienie-i-swedzenie-sromu-u-4-5-latki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.