Dlaczego dziecko ma tak niski nastrój?

Dzień dobry! Jestem mamą 10 letniej dziewczynki. Od około 3 tygodni płacze. Z reguły jest to wieczorem. Nie potrafi podać mi powodu, mówi że nie wie dlaczego tak się dzieje i że już nie chce tak płakać ale nie potrafi przestać. Rozmawiam z nią za każdym razem kiedy to się dzieje i nie ma żadnego konkretnego powodu. Mówi że poprostu robi się jej smutno i dlatego płacze. Na pytanie o czym wtedy myśli, odpowiada że nie wie. Niepokoi mnie to bardzo ale mam nadzieje że to tylko hormony zaczynają szaleć. Ogólnie jest bardzo wesołą dziewczynką, ma wiele znajomych, przyjaciółek i jest lubiana w klasie! Bardzo proszę o podpowiedź dlaczego tak się dzieje?

Witam

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dziecko ma obniżony nastrój, proponuję skorzystać z pomocy psychologa w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej /wizyta bezpłatna/ lub poszukać psychologa dziecięcego który pomoże zdiagnozować przyczynę smutku. Obniżony nastrój może być spowodowany czynnikami zewnętrznymi/emocje wynikające z różnych sytuacji zewnętrznych w relacjach, poczucie porażki, poczucie odrzucenia/,lub czynnikami wewnętrznymi, które nie zależą od sytuacji zewnętrznych/hormony, niewłaściwa dieta, "za mało snu".../. Duże znaczenie ma ilość czasu spędzanego przy komputerze , telefonie oraz w jaki sposób korzysta .../gry, rozmowy z rówieśnikami, .../.Na nastrój u dziecka wpływa także aktualna sytuacja domowa... jakie są relacje między rodzicami, jakie są relacje z rodzeństwem, czy dziecko ma zaspokajane potrzeby czasu i uwagi, czy ma dobre relacje zarówno z mamą, jak i tatą, czy rodzina jest pełna, czy mieszka tylko z jednym rodzicem, czy rodzina jest tzw/'patchworkowa'/...Podczas spotkania psycholog za pomocą odpowiednich metod diagnostycznych ustali, z czego wynika obniżony nastrój u dziecka i podejmie właściwe działania , aby pomóc córce.

Pozdrawiam

Anna Szyda