Dziękuję za pytanie. Każdy organizm ma swoje potrzeby energetyczne i na składniki odżywcze. Proszę pamiętać, że organizm ma pewne zapotrzebowanie związane z funkcjami życiowymi, takimi jak trawienie, oddychanie, wydalanie, ale dodatkowej energii potrzebuje już na wykonywaną pracę, obowiązki domowe czy bieganie. Nawet jeśli przechodzimy na dietę i zależy nam na redukcji masy ciała, potrzeby organizmu nadal należy zapewnić. Jedząc 1000-1300 kcal dziennie nie zapewnia Pani energii wystarczającej na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych organizmu, dlatego każde odstępstwo od diety organizm traktuje jako szansę na podreperowanie rezerw energetycznych i wówczas przybiera Pani na wadze. Słodycze, lody i alkohol to głównie źródła pustych kalorii, a nie wartościowych składników, zatem zapewne organizm zamienia te kalorie na tkankę tłuszczową. Aby temu zapobiec należy zwiększyć codzienną wartość jadłospisu do około 1700-1750 kcal (zależnie od wykonywanej pracy). Kalorie te powinny pochodzić z posiłków, a nie słodyczy czy drinków, które jak wspomniałam będą zamieniane na tkankę tłuszczową. Po wprowadzeniu zmiany waga może się wahać, jednak najlepiej do kontroli efektów dokonywać pomiarów talii, bioder czy obwodu uda, bo kiedy rosną mięśnie waga może stać w miejscu. Pozdrawiam i życzę aby zmiany przyniosły Pani oczekiwane efekty.
Spożywa Pani zbyt mała ilość kcal, co wpłynęło na rozleniwienie metabolizmu. Niestety organizm nastawił się na oszczędzanie i trudno będzie go "przeprogramować". Najlepiej zgłosić się do dietetyka celem rozpisania odpowiedniej diety.
Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/
Witam serdecznie,
skoro pisze Pani że wyniki są dobre to należy szukać przyczyny w diecie. Najprawdopodobniej jest ona zbyt niskokaloryczna jak na Pani zapotrzebowanie energetyczne. Nie redukuje Pani swojej diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odzywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Jeżeli zjada Pani coś słodkiego (ciastko, lody, o których Pani pisze) wyżej kalorycznego to równiez ogranizm zaczyna gromadzić zapasy a waga rośnie.
Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego nie mogę schudnąć mimo diety? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dlaczego nie chudnę mimo diety 1000kcal? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Poprawa kondycji i zrzucenie wagi – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Osłabienie podczas stosowania diety 1000 kalorii – odpowiada Mgr Robert Wszelaki
- Odchudzanie po urodzeniu synka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak dużo można schudnąć na takiej diecie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Przybieranie na wadze i mała ilość przyjmowanych kilokalorii – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Mała ilość kilokalorii a przybieranie na wadze – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dlaczego moja waga nie spada mimo diety i wysiłku fizycznego? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co znaczy to utrzymywanie się wagi na tym samym poziomie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Sok w diecie młodych Polaków. Ekspert rozwiewa popularne mity
Jak wygląda dieta młodych Polaków? Po jakie produk
Węglowodany - podział, rodzaj, zapotrzebowanie. Czy dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa?
Węglowodany, potocznie zwane cukrami, to w rzeczyw
Dbaj o dietę dziecka już podczas ciąży
Matka już podczas ciąży kształtuje nawyki żywienio