Dlaczego mam bóle zębów przed miesiączką?

Witam. Co miesiąc bolą mnie zęby przed okresem. Mam czerwone dziąsło bardzo boli. Myję zęby trzy razy dziennie szczoteczką soniczną po każdym posiłku, a i tak co miesiąc czuję ból zębów. U dentysty byłam miesiąc temu wszystkie zęby zdrowe. Planowany termin mam za pół roku a ja już teraz po miesiącu się obawiam, że nagle coś się stało, choć nie jest to możliwe w tak krótkim odstępie czasu i przy ciągłym dokładnym szczotkowaniu i nitkowaniu. Mam stwierdzoną nerwicę lękową. Czy to normalne, że zdrowe zęby bolą przed okresem? Czy powinnam po miesiącu znowu iść do kontroli?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choć przyczyną bólu zęba jest najczęściej próchnica, to na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, podczas menstruacji oraz kilka dni przed jej wystąpieniem mogą nasilać się dolegliwości bólowe zębów.

Zdaniem naszych ekspertów w takiej sytuacji trzeba wykonać przegląd jamy ustnej nie tylko pod kątem ewentualnej próchnicy, ale również po to, aby sprawdzić, czy przyczyną nie są nieprawidłowości zgryzowe. W trakcie menstruacji zmienia się równowaga hormonalna, co może nasilić objawy nieprawidłowej okluzji. Ponadto dobrze jest sprawdzić wrażliwość zębów oraz ocenić szczelność wypełnień i stan przyzębia.

Jeśli stomatolog nie zauważy żadnych nieprawidłowości, to oznacza to, że ból zębów przed miesiączką jest Pani cechą indywidualną.

Takie odpowiedzi udzielili nasi eksperci z zakresu stomatologii pod pytaniem, które znaleźć można pod linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-zebow-przed-miesiaczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.