Dlaczego mam mdłości podczas żucia?

Czuję mdłości gdy przeżuwam jedzenie (każde, najbardziej odczuwam przy kwaśnym) nawet przy trzymaniu płynu w ustach za długo (np. wody) też mnie dźwiga. Po przełknięciu przechodzi. Nie jestem pewna od kiedy się tak dzieje może od kilku miesięcy.
KOBIETA, 29 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

mdłości podczas jedzenia mogą mieć wiele różnych przyczyn. Wśród nich można wyróżnić refluks żołądkowo-przełykowy lub choroby układu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka czy problemy z trzustką. Czasem przyczyną jest nadmierne napięcie mięśnie żuchwy bądź problemy z zębami. W niektórych przypadkach może to być powiązane z problemami neurologicznymi – np. migrena może powodować uczucie mdłości podczas żucia.

W związku z tym najlepiej, żeby Pani udała się do lekarza rodzinnego i poprosiła o diagnostykę w tym kierunku.

O nudnościach pisaliśmy między innymi w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.