Witam,
weszła Pani w fazę dorosłości - jest to faza rozwojowa, zależność niekorzystnie wpływa na proces rozwojowy, w procesie socjalizacji wykształciła Pani niskie poczucie własnej wartości. Profil rozwojowy został zakłócony, nie było kryzysu adolescencyjnego, czyli nie było prawidłowego rozwoju, teraz pojawia się potrzeba buntu, jednak nie ma Pani siły na to, żeby dbać o autonomię i nie pozwalać na przekraczanie granic. Potrzebne jest wsparcie psychoterapeutyczne, paradygmat poznawczo - behawioralny pozwoli Pani zrozumieć swoje przekonania oraz emocje w określonym kontekście. Wsparcie jest konieczne ponieważ kształtuje się Pani osobowość. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie
Dzień Dobry Pani,
Z Pani relacji wynika, że jest Pani dorosłą Kobietą i jest na etapie poszukiwania drogi dotarcia do siebie, by zacząć spełniać realizować swoje potrzeby, pragnienia i marzenia, a nie tylko Innych.
Wykształciły się w Pani wzory myślowe i behawioralne (przez powtarzalność) które już od początku kształtowania się Pani osobowości miały cechy dysfunkcyjnych wzorów komunikacyjnych
oraz behawioralnych.
Zaburzone interakcje między Najbliższymi mocno utrwaliły się.
Same się nie naprawią, trzeba pomóc sobie w zmianie tego, co Pani nie służyło, a blokowało Pani twórczy rozwój, co wymagałoby czasu, otwartości oraz współpracy z Terapeutą (w ramach NFZ-tu).
W fazie budowania własnej tożsamości, Nastolatka eksperymentuje różnorodne zachowania, między innymi w grupie rówieśniczej i poza rówieśniczej, buntując się przeciwko narzucanym oczekiwaniom i woli Dorosłych.
W ten sposób eksploruje życie, zadając sobie egzystencjalne, trudne pytanie, "Kim jestem?" i w ślad za tym szukając odpowiedzi.
Z Pani relacji, wynika że to eksperymentowanie Panią ominęło...
Chcę Pani powiedzieć, że właśnie teraz jest dla Pani czas by zatroszczyć się o swoje potrzeby, by w sposób skuteczny i efektywny, po swojemu mogła Pani kreować życie, mądrze stawiając granice.
Wspieram Panią mentalnie i życzę odwagi!
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego nie akceptuję siebie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak przestać się przejmować tym porównywaniem siebie do innych? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak sobie radzić z taką niską samooceną? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego borykam się z brakiem pewności siebie? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Jak bardziej akceptować siebie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z uczuciem niskiej atrakcyjności? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak nauczyć się samoakceptacji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak pomóc komuś o niskiej samoocenie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z obniżoną samooceną po rozstaniu z partnerem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z dużą nieśmiałością? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Glassofobia - przyczyny, objawy i leczenie
Glassofobia to lęk przez wystąpieniami publicznymi
Akceptowanie własnego ciała a depresja
Sposób, w jaki spostrzegamy samych siebie, ma ogro
Osobowość narcystyczna - charakterystyka, diagnozowanie, przyczyny, leczenie
Osobowość narcystyczna wzięła swoją nazwę od mityc