Dlaczego mam takie ciężkie problemy ze snem?

Mam problem ze snem. Za każdym razem gdy kładę się spać, nie mogę zasnąć. Nagle przez głowę zaczyna mi się przelewać tysiące myśli. Rzeczy o których wogóle nie chcę myśleć. To uczucie gdy każda myśl się przebija przez pozostałe. Staram się skupiać na oddechu ale to nic nie daje. To mnie doprowadza do szaleństwa. Co robić?

Szanowna Pani,

Problemy ze snem mogą mieć szereg przyczyn, podobnie jak nawiedzające Panią uporczywe myśli. Długotrwały brak snu prowadzi do wyczerpania - zdecydowanie zalecam udanie się do specjalisty, lekarza rodzinnego lub psychiatry, który zaleci niezbędne badania oraz dobierze leczenie.

Jeżeli chodzi o nawiedzające Panią myśli, to mogą one mieć związek ze stresem, przemęczeniem albo innymi trudnościami emocjonalnymi. Osobą, która będzie w stanie pomoc Pani poradzić sobie z nimi jest psycholog lub psychoterapeuta. Wspólnie popracujecie metody radzenia sobie z napływającymi myślami oraz zrozumiecie ich znaczenie.

Próby skupienia się na oddechu to generalnie bardzo dobra metoda, chociaż samemu często trudno jest ją od razu zastosować. Doraźnie mogę Pani zaproponować poszukanie w internecie nagrania przedstawiającego „trening autogenny schultza”. Jest to metoda relaksacji, polegająca właśnie na skupieniu się na oddechu oraz na słuchaniu sygnałów z ciała. Proponuje, żeby najpierw nauczyła się Pani tej metody w trakcie dnia (pomocne do tego może być właśnie nagranie, w razie potrzeby można nagrać własny głos i później odtwarzać) a następnie ćwiczyła przed zaśnięciem. Proszę się nie zrażać początkowymi trudnościami - jak każda metoda wymaga ona pewnego czasu, jest jednak bardzo skuteczna i z pewnością przyniesie Pani ulgę.

Życzę powodzenia

Witam Panią
Bezsenność ma najczęściej podłoże psychologiczne.
Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą stres,
nerwice, lęki, depresja
Długotrwały brak snu może doprowadzić do nerwicy,
stanów lękowych, nadciśnienia tętniczego
i wielu innych zaburzeń.
Mogą też pojawić się inne problemy zdrowotne.
Wspomina Pani o rzeczach, o których Pani nie chce
Pani myśleć.
Bardzo możliwe, że stres związany z tymi „rzeczami”
i przeżywane w związku z tym emocje, są powodem
Pani problemów ze snem.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń snu.
Pomocne mogą być techniki relaksacyjne.
W terapii stresu, oraz jego konsekwencji najbardziej
skuteczna jest psychoterapia.
Aby wyleczyć bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia,
należy poznać dokładnie naturę Pani problemu,
dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę
wewnętrzną, wypracować umiejętności radzenia sobie
ze stresem, z emocjami i uporać się z bezsennością.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl