Dlaczego mam te problemy z żuchwą?

Witam, od dłuższego czasu borykam się z problemami z żuchwą. Przy jedzeniu, gdzie potrzeba jest szerzej otworzyć usta, lub coś dłużej i mocnej przeżuć/pogryźć, odczuwam dolegliwości w postaci strzelania, trzasków w żuchwie, uczucie przeskakiwania stawów, poźniej ogólny ból z dwóch stron. Podobnie podczas ziewania. Gdy poruszam szczęką w lewo/prawo czuć przeskakiwanie. Chciałem umówić się do mojej Pani stomatolog, jednak przez telefon po opisaniu problemu zaleciła od razu umówić się do specjalistycznej kliniki. Moje pytanie, z czego wynikają dolegliwości, czy są one do leczenia i do jakiego specjalisty trzeba się udać jeżeli nie stomatolog.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trzaski oraz strzelanie w żuchwie wymagają konsultacji lekarskiej, zwłaszcza jeśli dolegliwości te pojawiają się od dłuższego czasu. Powinien Pan udać się do stomatologa zajmującego się dysfunkcjami stawu skroniowo-żuchwowego. Czasem konieczna jest również fizjoterapia oraz wykonywanie ćwiczeń w domu.

Problemy te wynikać mogą z wielu różnych przyczyn. Wśród nich wyróżnić możemy braki w uzębieniu, wady zgryzu, schorzenia po urazach lub przeciążenia mięśniowe związane z zaciskaniem szczęki lub zgrzytaniem zębów. Leczenie zależne jest od przyczyny, którą pomoże Panu znaleźć specjalista. Dla przykładu - jeśli źródłem problemu będą wady zgryzu, konieczne będzie udanie się do ortodonty.

Oto odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-trzaski-w-zuchwie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przeskakiwanie-w-zuchwie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-te-trzaski-w-zuchwie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.