Dlaczego mam ten ból żołądka?

Witam. Mam 19 lat , ważę 72 kg i mam 182 wzrostu. Od bardzo długiego czasu mam problem z żołądkiem, otóż wstając z rana od razu zaczyna mnie on boleć, mdli mnie i wtedy bardzo często wymiotuje ( czasem kilka razy dziennie czasem tylko mdli) . Bardzo często się wyprozniam ( najczęściej z rana po kilka razy) i cały czas mi bulgoczą jelita . Jest to dość utrudniające normalne funkcjonowanie, gdyż gdziekolwiek jestem cały czas mi się chce wymiotować. Brałem na to od lekarza esomeprazol ale on nie poprawia, lecz jeszcze gorzej mnie brzuch boli. Dodam jeszcze, że biorę trittico cr na noc. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyn takich dolegliwości może być wiele, niewykluczone, że mają też charakter psychosomatyczny, jeżeli cierpi Pan np. na depresję, na co wskazuje zażywanie leku Trittico.

Biegunki mogą mieć związek z IBS, ale to schorzenie wymaga szerokiej diagnostyki, która zdecydowanie wykracza poza możliwości konsultacji internetowych. Natomiast o zespole jelita drażliwego przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Poszukiwanie przyczyny Pańskiego stanu może być żmudne i czasochłonne, niemniej z uwagi na tak nasilone dolegliwości sugerowałabym, by nie zwlekał Pan z wizytą u lekarza.

W Pana przypadku wskazane byłoby wykonanie badań wątroby, a także ocena funkcjonowania dwunastnicy i woreczka żółciowego, gdyż również one, niedomagając, mogą powodować mdłości. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-przyczyny-mdlosci-i-wymiotow.

Na początek warto wykonać podstawowe badania krwi z oznaczeniem poziomu CRP, tzw. próby wątrobowe, a następnie skierować się do gastrologa. Specjalista zadecyduje o konieczności wykonania kolejnych badań – z pewnością będzie to USG jamy brzusznej i być może gastroskopia lub kolonoskopia.

Być może przydatny okaże się także ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-i-wymioty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.