Dlaczego mam ten ucisk w klatce piersiowej w wieku 30 lat?

Dzień dobry, moje pytanie jest nietypowe. Od tygodni utrzymuje się u mnie silne uczucie ciążenia na klatce piersiowej. Progresywnie coraz trudniej jest mi oddychać, po nawet krótkim mówieniu złapanie oddechu sprawia mi olbrzymią trudność. Męczy mnie duszący, suchy kaszel, który budzi mnie w nocy i od którego boli mnie pod klatką piersiową. Pracuję jako nauczycielka i wszystko, co opisałam bardzo utrudnia moja pracę. Zrobiono mi jednak spirometrię, która wyszła prawidłowa, pulsoksymetr wskazał nasycenie 99%. Co robić w przypadku, gdy ja wyraźnie czuję, że nie mogę złapać oddechu, do tego czuję, że cały czas mi się pogarsza a żadne badanie nie wykazało nieprawidłowości?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie stwierdzić, czym mogą być spowodowane opisywane problemy. Jeżeli badanie spirometrii wyszło poprawne, to możliwe, że jest to problem kardiologiczny. W takim przypadku zalecamy, aby udała się Pani do kardiologa, który może zlecić badanie EKG i Holter. Prawidłowe wyniki pomogą wykluczyć ewentualne problemy z sercem.

Innym powodem ucisku w klatce może być stres lub tzw. nerwobóle. Powstają one zazwyczaj z niedoboru witamin z grupy B. Są one stosunkowo niegroźne w porównaniu do innych przyczyn.

W ostateczności może Pani także wykonać badanie RTG klatki piersiowej, które sprawdzi, czy w obrębie żeber nie doszło do jakiegoś urazu mechanicznego.

Więcej informacji na wskazany wyżej temat można znaleźć w naszych artykułach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwobol-w-klatce-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-klatce-piersiowej-kategoria

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.