Dlaczego mam to puchnięcie zatok?

W reakcji na nagromadzenie czynników stresowych (różnie pojmowanych - praca, przetrenowanie, czynniki emocjonalne) dochodzi u mnie do opuchnięcia błon śluzowych zatok i uszu. Stan ten potrafi się utrzymywać nawet 3 tygodnie, łączy się też z napięciem mięśni głowy (szczególnie nacisk w okolicy skroni) oraz ogólnym poczuciem niepokoju. W zimniejszych okresach opuchnięcie przechodzi często w infekcję zatok. Rekacje te nie są alergiczne, gdyż nigdy nie stwierdziłem ich związku z ekspozycją na dany alergen w otoczeniu czy w pokarmie. Wywołuje je tylko stres. Dzieje się to właściwie od początku dorosłego życia, aczkolwiek intnsywność i częstotliwość symptomów nasila się z wiekiem. Dlatego chciałbym przede wszystkim zrozumieć mechanizm hormalny tych zjawisk i dopasować odpowiednie działania.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na początku zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią lekarzy na podobne pytanie zadane w naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-skutecznie-leczyc-zapalenie-zatok-i-co-moze-oznaczac-towarzyszacy-mu-stres.

Stres jest przyczyną wielu chorób – czy to w sposób bezpośredni, czy też pośredni. Każde ciało w indywidualny sposób próbuje dać wyraz temu, że jest przeciążone i potrzebuje odpoczynku. W sytuacjach trudnych i wymagających wzmożonego napięcia, do działania mobilizują nas hormony stresu, między innymi adrenalina i kortyzol. Jeśli przez zbyt długi czas oddziałują one na nasz organizm, to skutecznie rozregulowują nasz układ hormonalny i odpornościowy. Stąd może brać się stan zapalny w zatokach, ból głowy oraz uczucie niepokoju. Zachęcam do przeczytania naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/stres.

Nie należy lekceważyć swojego stanu zdrowia, już Pan zauważa nasilenie częstotliwości i intensywności objawów. Długotrwałe skutki stresu mogą wyrażać się w kolejnych chorobach, także tych o znacznej dokuczliwości i niepewnych rokowaniach, jak miażdżyca czy nowotwory. Podstawową i najbardziej skuteczną metodą leczenia zaburzeń psychosomatycznych jest psychoterapia. Często jej celem jest nauka radzenia sobie ze stresem i ograniczanie jego negatywnych skutków, poprzez budowanie właściwej świadomości emocjonalnej, opisywanie uczuć i ich wyrażanie. Do powyższego warto zadbać o fundamenty zdrowego stylu życia – regularny sen i aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę.

Warto zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia,

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-fanaberia-czy-sposob-na-wlasny-rozwoj.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.