Dlaczego miałam napad paniki?

Czy to objaw nerwicy? Dzień dobry, od około miesiąca źle się czuję: zaczęło się w nocy napadem paniki (szybkie tętno, drętwienie rąk i nóg, ciężki oddech), w trakcie którego myslałam, że mam problem z sercem. Przetrwałam jakoś do rana i od tego momentu mam ciągłe drżenia mięśni albo wyładowania nerwowe (ciężko wytlumaczyć) i tiki rąk, nóg oraz twarzy. Zrobiłam ekg i echo serca (u dwóch różnych lekarzy, nic nie wykazało) i byłam u psychiatry (od kilku lat brałam1 raz dziennie 10 mg seronilu). Najpierw dał mi xanax 0.5 na dzień i wieczór, ale nie pomogło. Teraz biorę doxepin 25 rano i na wieczór oraz 3x pramolan (w dzień) i na noc imovane. Miałam ataki paniki i nie mogłam oddychać, teraz jest chyba trochę lepiej (już bez ataków), ale nadal jest ciężko: czuję ciągłe drżenia mięśni lub zakończenia nerwowe (na zewnątrz nie widać żebym się trzęsła) i nadal głęboko wzdycham. Chciałabym się dowiedzeć czy to typowe dla nerwicy? Jeśli tak to kiedy odzczuję poprawę i jakie są najlepsze metody walki z nią. Pozdrawiam, 32 lata

Witam Panią,
Ataki paniki i pozostałe opisane przez Panią dolegliwości
są skutkiem niewyleczonych zaburzeń nerwicowych.
Jeżeli kilkuletnie leczenie psychiatryczne nie przynosi
żadnych efektów, należy pomyśleć o zmianie metody leczenia.
Zapewne wie Pani o tym, że w przypadku zaburzeń
lękowych farmakologia jest leczeniem objawowym.
Środki farmakologiczne nie leczą zaburzeń nerwicowych
ani ataków paniki i nie rozwiązują problemu,
jedynie łagodzą objawy.

Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia.
Jest to jednak leczenie objawowe.
Zarówno ataki paniki, zaburzenia lękowe jak i ich konsekwencje
są wyleczalne na drodze właściwie dobranej psychoterapii.
Odpowiednio dopasowana psychoterapia pomoże Pani
uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami zaburzeń lękowych
oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu
odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.
Zachęcam do szukania pomocy u psychoterapeuty,
który zajmuje się leczeniem ataków paniki i zaburzeń
lękowych.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl