Dlaczego miałam uciskający ból głowy?

Witam. Rano wstałam z bólem tyłu głowy, ból tępy i uciskający, nasilał się przy schylaniu i poruszaniu głową oraz zmieniał swoją lokalizację. Następnego dnia sytuacja która miała miejsce przeraziła mnie, wspinałam się z synem pod stromą Górę, po wejściu na szczyt, miałam drżenie nóg, bardzo szybkie bicie serca i potworny pulsujący ból na środku głowy tak jakby coś miało tam pęknąć... potem ból się zmniejszył, ale nasilał się przy jakim kolwiek ruchu, jedyną opcją było leżenie przez kilka godzin. Z kolei dziś w nocy palpitacje serca, uczucie pulsu w szyi, wrażenie jakby serce mi waliło jak szalone i zatrzymywało się na kilka sekund, oraz pocenie się, trwało to ok 30 minut. Dziś co chwilę zawroty głowy, uczucie lekkiego pulsu w głowie, senność i jakby stan depresyjny, dopadły mnie obsesyjne myśli I strach że dziś w nocy znów to się powtórzy. Dodam że przez ostatnie 3 tygodnie mało spałam, jadłam i miałam ogrom stresu.

Witam! Z Pani opisu można wyciągnąć wnioski, że sytuacje stresowe i przemęczenie dały impuls do zaburzeń nerwicowych. Jednak, żeby nie wrzucać wszystkiego do"worka nerwicowego" należy wykluczyć inne przyczyny opisywanych dolegliwości, czyli dokładne badanie fizykalne, podstawowe badania laboratoryjne, włącznie z EKG, ciśnieniem krwi. W zależności od uzyskanych wyników dalsze postępowanie. Jeżeli wyniki będą negatywne, czyli niczego nie potwierdzą, to skierowanie do Poradni Zdrowia Psychicznego, dysponują tam zespołami diagnostyczno-leczniczymi, porobią swoje badania, czyli określą profil osobowości, poziom lęku i niepokoju wewnętrznego, podatność na sugestie itp. Jeżeli znajdą potwierdzenie emocjonalnego podłoża zgłaszanych dolegliwości, to zaproponują Pani odpowiednie postępowanie, na które, nota bene, nie musi się Pani zgodzić. Zazwyczaj przy leczeniu problemów emocjonalnych stosujemy odpowiednio dobraną psychoterapię, dość często wspomaganą lekami przeciwlękowymi z grup SSRI lub SNRI. Warto spróbować. Jeżeli obawia się Pani leków psychotropowych to można spróbować od "czystej" psychoterapii. Powodzenia W. Łuczkowski.