Dlaczego moja mama nie potrafi zaakceptować mojej orientacji?

Witam! Mam 16 lat. W ubiegłe wakacje poznałam w internecie pewną dziewczynę. Było to na czacie dla lesbijek, ponieważ mam inną orientację. Poznana przeze mnie dziewczyna jest obecnie moją miłością. Ona jest starsza ode mnie o 10 lat. Pomimo różnicy wieku bardzo dobrze się dogadujemy, mamy wiele wspólnych zainteresowań. Moja mama wiedziała, że mam nową koleżankę. Pewnego razu przeczytała SMS-y, w których napisane było, że coś do siebie czujemy. Mama po tym zabroniła mi kontaktować się z tą dziewczyną, twierdząc, że nikt nie będzie uświadamiał mi mojej orientacji. Ja mimo jej zakazu dalej utrzymywałam z moją dziewczyną kontakt. Po pół roku znajomości powiedziałam o wszystkim mamie. Miałam nadzieje, że mnie zrozumie. Jednak stało się inaczej. Pomimo tego, że mówiłam mamie, że jestem szczęśliwa taka jaka jestem, to mama poczuła się urażona i zabroniła mi dosłownie wszystkiego min. kontaktu z moją miłością. Teraz czuję, że traktuje mnie inaczej, niż wcześniej. Z jej zachowania wynika, że moją orientację traktuje jak coś złego. Nawet kazała mi chodzić do kościoła. Mama jest zagorzałą katoliczką. Ja wiem, że źle zrobiłam oszukując mamę, ale nie chcę by ona decydowała z kim mam się spotykać i kogo kochać. To nie moja wina, że kocham inaczej. Przecież każdy ma prawo do miłości, każdy chce kogoś kochać, każdy chce czuć się potrzebny nie tylko rodzicom. Ja naprawdę jestem szczęśliwa z moją dziewczyną, czuję się kochana, potrzebna, czuję, że mam dla kogo żyć. Mama chce odebrać mi to szczęście. Kontroluje mnie, pyta z kim rozmawiam przez telefon, co robię na komputerze. Po tym wszystkim nie dziwię jej się, ale tak nie można. Ja też mam prawo do bycia szczęśliwą, do kochania kogo chcę a nie kogo chce mama, do odrobiny prywatności. Pomimo tego, że mam 16 lat cały czas mówi co mam robić. Dobrze się uczę mimo to ciągle każe mi się uczyć, a ja doskonale o tym wiem. Uważam się za osobę rozsądną i wiem co jest dobre dla mnie a co nie. Wiele moich znajomych chodzi po dyskotekach, a ja wolę siedzieć przy książkach, bo mam świadomość, że to jest lepsze dla mnie. Że tym mogę coś w życiu osiągnąć. Proszę o pomoc i jakieś rady jak mam postępować z mamą, by jej nie urazić i by zrozumiała, że pomimo tego, że kocham inaczej jestem takim samym człowiekiem jak inni. Dodam, że gdy tylko mama potrzebuje mojej pomocy, pomagam jej. Czuję się jak w więzieniu. Nic mi nie wolno. A ja z każdym rokiem mam inne potrzeby, niestety mama uważa, że jestem młoda i tylko nauka powinna mi być w głowie, a przecież uczuć nie da się wyłączyć. Zrozumiałabym jej zachowanie, gdybym pod wpływem mojej kobiety opuściła się w nauce lub zachowywała się nieodpowiednio. Jednak ja zawsze stawiam naukę na pierwszym miejscu, często nawet uczę się z moją dziewczyną i wiem, że ona też chce dla mnie jak najlepiej i mnie rozumie. Proszę o pomoc.   Z góry dziękuję

Witam!

Opisana przez Ciebie sytuacja jest bardzo trudna. Twoja mama może nie akceptować Twojej orientacji i mieć z tego powodu poważne problemy. Ty nie rozumiesz zachowania mamy, mimo tego, że starasz się być jak najlepszą córką. Twoja mama wyznaje pewne zasady, które mogą powodować, że jej światopogląd jest taki, a nie inny. Możliwe, że z tego powodu trudno jest jej zrozumieć, że zachowanie i myślenie jej dziecka odbiega od jej obrazu rzeczywistości. Sądzę, że w takiej sytuacji bardzo ważne są rozmowy z matką i pokazywanie jej Twoich racji. Warto byś mówiła o swojej orientacji, potrzebie miłości i swobody wyborów. Twoja mama będzie się "przyzwyczajać" z czasem do tego stanu rzeczy i możliwe, że go wreszcie zaakceptuje. Jeśli mama nie chce na ten temat rozmawiać, to możesz do niej napisać list i opisać w nim swoje uczucia i przeżycia. Czytając list może więcej zrozumieć. Kiedy ktoś do nas mówi, a to nam się nie podoba, to możemy przestać go słuchać. Natomiast informacji, które czytamy, nie można tak łatwo zignorować. Możesz podrzucić mamie informacje na temat orientacji seksualnej (najlepiej o charakterze naukowym). Zapoznawanie się z takimi informacjami może pomóc jej się na Ciebie otworzyć. Dużo przydatnych informacji dla Ciebie i mamy znajdziesz na stronie www.seksguru.pl . Warto, żebyś skorzystała z pomocy telefonu zaufania Stowarzyszenia Lambda (22 628 52 22), które zajmuje się problemami orientacji seksualnej. Możesz tam uzyskać przydatne informacje, wsparcie oraz nowe możliwości radzenia sobie w tej trudnej sytuacji. Może Twoja mama też będzie chciała skorzystać z tego telefonu? Warto zapytać.

Pozdrawiam