Dzień dobry, dziękuje za wybranie ABC zdrowie. Z Pani wypowiedzi wynika że Pani synek jest niezwykle inteligętny i rozwija się bardzo prawidłowo. Pani negatywne myśli szkodzą nie tylko Pani ale dziecku też. Aby wyjaśnić sobie problemy z rozwojem proponuje spotkać się kilka razy z psychoterapeuta, aby wyjaśnił Pani rozwój ontogenetyczny dziecka. Pani synek znajduje się w okresie symbiozy z mama, czyli najważniejszą osobą w życiu jest Pani. Uśmiechnięta i radosna mamusia która wieży w dziecko i jego prawidłowy rozwój a nie doszukuje się złych rzeczy. Zarówno ucho, oko, mózg dziecka rozwijaja się bardzo szybko i różnią się bardzo od oka, ucha, i mózgu dorosłego człowieka. Dziecko poprzez rozmowe czytanie mu, a głównie obserwacje doroslych. Tworzy swój swiat dzwięki które synek wydaje są specyficzną mową dziecka i nalezy je traktować badzo poważnie nie ktrytykować i nie wymyslać choroby której niema. Pozdrawiam serdecznie i życzę synkowi aby Mama wydoroślała.
Witamy,
Rozumiemy Pani niepokój związany z rozwojem i stanem zdrowia dziecka. Bardzo ważne jest, że reaguje Pani na pewne rzeczy, które wychwycone w odpowiednim momencie można szybko zdiagnozować i leczyć.
Jednakże wiele zachowań u dzieci, które nie mieszczą się w pewnych standardach i schematach norm nie muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Należy podkreślić, że każde dziecko rozwija się na swój sposób i w swoim określonym tempie.
Nie powinno się porównywać też swojego dziecka do innych rówieśników. Istnieje wiele czynników, które wpływają na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka. Ważne jest też otoczenie, w którym przebywa na co dzień dziecko. Maluchy, które mają starsze rodzeństwa czy uczęszczają do żłobka, będą prawdopodobnie rozwijać się szybciej, niż te, które zostają w domu z mamą czy babcią. Oczywiście, nie należy też generalizować takich przypadków.
Biorąc pod uwagę rozwój mowy w przypadku Pani dziecka, można by przypuszczać, że w najbliższej przyszłości może nastąpić znaczny skok rozwojowy. Do trzeciego roku życia dziecko powinno wykształcić pewną mowę i składać sylaby. Jednak jak było to podkreślone, każdy przypadek jest indywidualny.
Jeżeli niepokoi Panią rozwój dziecka, zalecamy skonsultować się z lekarzem pediatrą oraz neurologopedą. Specjalista po zbadaniu dziecka będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć pewne schorzenia.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://parenting.pl/dziecko-nie-mowi
https://parenting.pl/autyzm
https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-mowy-u-dzieci
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego 3-latek mało mówi? – odpowiada Mgr Anna Karowicz
- Kiedy dziecko powinno umieć mówić? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Czy moje dziecko może być chore na autyzm? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić gdy dziecko nie mówi? – odpowiada Mgr Agata Majda
- Dlaczego 2,5-letnie dziecko nie mówi? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Dlaczego moje dziecko jeszcze nie mówi? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Czy moje dziecko ma autyzm? – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Czy moje roczne dziecko może mieć autyzm? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Rozwój rocznego dziecka – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
- Czy dziecko ma zachowania autystyczne? – odpowiada mgr Agnieszka Sulik