Dlaczego moje dziecko tak mało mówi?

Witam serdecznie, zwracam się z pewnym problemem który nurtuje mnie od dłuższego czasu. Synek 22 miesiące mówi bardzo mało. Powie baba, mama, am, nie oraz dużo sylab typu buła, oj,się, Bubu, uu, tia, go itd. syn uwielbia się przytulać, bawić z dziećmi, cieszą go nowe rzeczy, ładnie patrzy w oczy,rozumie wszystko,reaguje na imię,uczy się łatwo nowych umiejętności,lubi jak się mu czyta książki, ale jak mu coś nie podpasuje to się rzuca na podłodze ( jak widzi że nie reagujemy to mu przechodzi), bawi się sutkami zgodnie z przeznaczeniem ale no misiami nie chciał od samego początku się bawić więc nie umie np. na niby pokazać że karmi misia. Umie składać klocki. Jak go poproszę aby podał książkę i to konkretną to mi ja przyniesie. Niepokoi mnie fakt, że mało mówi, że macha rączkami jak widzi coś co go ekscytuje i boi się nowych miejsc, od razu płacze ale np wcześniej bał się chodzić do parku a teraz płacze na początku a potem biega np za starszymi dziećmi. Nie robi też papa, tzn czasem robi ale w sumie nie uczyliśmy go wcześniej aby tak robił. Palcem pokazuje ale np na książeczce i na zabawkach co gdzie jest wskaże no zwierzątka, ręczy ale na jakimś przedmiocie wszystko ale jak mu powiem żeby pokazał palcem co np chce to nie umie. Proszę doradzcie czy to autyzm? Strasznie się boje że syn może być chory.

Dzień dobry, dziękuje za wybranie ABC zdrowie. Z Pani wypowiedzi wynika że Pani synek jest niezwykle inteligętny i rozwija się bardzo prawidłowo. Pani negatywne myśli szkodzą nie tylko Pani ale dziecku też. Aby wyjaśnić sobie problemy z rozwojem proponuje spotkać się kilka razy z psychoterapeuta, aby wyjaśnił Pani rozwój ontogenetyczny dziecka. Pani synek znajduje się w okresie symbiozy z mama, czyli najważniejszą osobą w życiu jest Pani. Uśmiechnięta i radosna mamusia która wieży w dziecko i jego prawidłowy rozwój a nie doszukuje się złych rzeczy. Zarówno ucho, oko, mózg dziecka rozwijaja się bardzo szybko i różnią się bardzo od oka, ucha, i mózgu dorosłego człowieka. Dziecko poprzez rozmowe czytanie mu, a głównie obserwacje doroslych. Tworzy swój swiat dzwięki które synek wydaje są specyficzną mową dziecka i nalezy je traktować badzo poważnie nie ktrytykować i nie wymyslać choroby której niema. Pozdrawiam serdecznie i życzę synkowi aby Mama wydoroślała.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany z rozwojem i stanem zdrowia dziecka. Bardzo ważne jest, że reaguje Pani na pewne rzeczy, które wychwycone w odpowiednim momencie można szybko zdiagnozować i leczyć.

Jednakże wiele zachowań u dzieci, które nie mieszczą się w pewnych standardach i schematach norm nie muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Należy podkreślić, że każde dziecko rozwija się na swój sposób i w swoim określonym tempie.

Nie powinno się porównywać też swojego dziecka do innych rówieśników. Istnieje wiele czynników, które wpływają na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka. Ważne jest też otoczenie, w którym przebywa na co dzień dziecko. Maluchy, które mają starsze rodzeństwa czy uczęszczają do żłobka, będą prawdopodobnie rozwijać się szybciej, niż te, które zostają w domu z mamą czy babcią. Oczywiście, nie należy też generalizować takich przypadków.

Biorąc pod uwagę rozwój mowy w przypadku Pani dziecka, można by przypuszczać, że w najbliższej przyszłości może nastąpić znaczny skok rozwojowy. Do trzeciego roku życia dziecko powinno wykształcić pewną mowę i składać sylaby. Jednak jak było to podkreślone, każdy przypadek jest indywidualny.

Jeżeli niepokoi Panią rozwój dziecka, zalecamy skonsultować się z lekarzem pediatrą oraz neurologopedą. Specjalista po zbadaniu dziecka będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć pewne schorzenia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/dziecko-nie-mowi

https://parenting.pl/autyzm

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-mowy-u-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.