Dlaczego moje samopoczucie po porodzie jest złe?

Witam, Od jakiegoś czasu mam obniżony nastrój, płaczę i czuję się źle. Mam trójkę dzieci niespełna 3latka i 10miesięczne bliźniaki. Przy pierwszym dziecku czułam się niesamowicie, byłam nim zachwycona i teraz jest mi okropnie przykro, że on już jest taki duży i do tego bardzo niegrzeczny a za 2 msc idzie do przedszkola. Bliźniaki chociaż grzeczne też już nie są słodkimi dzidziusiami tylko w zastraszającym tempie rosną. Nie mogę sobie z tym poradzić. Tak samo jak z tym, że już nigdy nie będzie niemowlaka, słodkich ciuszków, kompletowania wyprawki itd. Żal mi pozbywać się tych wszystkich małych ubrań, laktatora i myśleć, że już mi to nie będzie więcej potrzebne i nigdy nikogo nie będę mogła tak tulić i karmić piersią. Czwarte dziecko ze względów ekonomicznych nie wchodzi w grę, bo już i tak mamy 3 z przypadku. Ostatnio również się przeprowadziliśmy do większego mieszkania, które przez 5msc remontowaliśmy i mam wrażenie, że przez twn remont uciekły mi najlepsze chwile moich maluchów i już nie będzie powtórki. Cały czas wspominam jak wszystkie moje dzieci były noworodkami i ciągle płaczę. Z czego to wszystko wynika i jak sobie poradzić z tym koszmarnym uczuciem?

Dzień dobry,
Podejrzewam, że na Pani stan może mieć wpływ także rozregulowana gospodarka hormonalna po ciąży. Jeśli objawy będą trwały lub się nasilą to doradzałabym konsultację z psychiatrą ze względu na możliwość rozwoju depresji poporodowej. Polecam także rozmowy wspierające z psychologiem/psychologiem psychoterapeutą. Chciałaby Pani dokonać rzeczy niemożliwej a więc mieć niemowlaka, który zawsze by nim był. Doradzałabym nie oglądanie się za siebie a raczej radość z każdego dnia spędzonego z dziećmi i patrzenia jak się rozwijają. Pani dzieci są bezdyskusyjnie jeszcze bardzo małe i bardzo długo będą rosły oraz wymagały Pani opieki. Dobrym pomysłem mogłoby być założenie albumu w którym umieszczałaby Pani zdjęcia swoich dzieci i dzięki któremu zawsze mogłaby Pani wracać do tych pięknych chwil. Sądzę także, że przynajmniej część ubranek po maluchach można zostawić sobie na pamiątkę. Polecam także zrobienie pisemnego ćwiczenia: po jednej stronie wypisanie minusów bycia mamą niemowlaka (np. nieprzespane noce, całodobowa opieka), po drugiej zaś plusy związane z tym, że dzieci rosną oraz to co jeszcze może Pani przeżyć przyjemnego w związku z tym (np. mniejszy obowiązek, radość ze wspólnych zabaw, z pierwszych kroków, z pierwszych słów, z pierwszego dnia w przedszkolu itp.). Mam nadzieję, że te trudności są przejściowe i z czasem wszystko samo się unormuje.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/