Dzień dobry,
Szanowna Pani, ja na co dzień zajmuję się leczeniem tego typy zaburzeń u pacjentów. Otyłość to nie tylko problem natury estetycznej ale także zdrowotnej i psychicznej. Pacjenci często mają problem z kompulsywnym jedzeniem, wymiotami, pocieszaniem się czy odreagowywaniem tak na sytuacje stresujące. Polecam Pani kontakt z psychodietetykiem. Niestety nie rozwiąże Pani sprawy sama. Wymaga to długoterminowej pracy, analizy Pani kompulsywności, stylu życia. Trzeba ustalić realne cele leczenia oraz dietę która nie będzie sztywną rozpiską od poniedziałku do niedzieli tylko zarysem uczącym Panią zdrowych wyborów żywieniowych. Siła naszej motywacji zależy od tego na czym Pani bardziej zależy czy na pozbyciu się zbędnych kilogramów i poprawie jakości swojego życia czy rozładowywaniu napięcia za pomocą jedzenia. Jednak daje ono nam przyjemność, czasami stwarza uczucie bezpieczeństwa. Jest to bardzo trudny temat i wymaga zaangażowania nie tylko Pani ale też psychodietetyka, który naprawdę będzie chciał Pani pomóc.
Życzę powodzenia,
mgr Patrycja Kłósek
Centrum Leczenia Otyłości
Paleta diet www.paletadiet.pl
Jedzenie kompulsywne jest zaburzeniem odżywiania, polegającym na niekontrolowanym spożywaniu znacznych ilości pokarmu bez odczuwania fizycznego głodu. Jest jedną z form uzależnień związanych z jedzeniem. Następstwem kompulsywnego obżarstwa jest wyraźne poczucie winy spowodowane zarówno samymi napadami, jak i ze związanymi z nimi problemami natury zdrowotnej, takimi jak nadwaga czy otyłość.Charakterystyczną cechą osób kompulsywnie objadających się jest brak umiejętności wyrażania własnych emocji. Negatywne odczucia, takie jak strach, złość, podenerwowanie – rozładowywane są poprzez atak. Nieudane próby zapanowania nad nim często skutkują dodatkowym poczuciem winy.
Osobami szczególnie podatnymi na tą chorobę są osoby, które związek między spożywaniem pokarmów a wyrażaniem emocji wyniosły z domów rodzinnych. Podłożem zaburzenia mogą być pewne utrwalone nawyki związane z jedzeniem, np. spożywanie czegoś słodkiego w chwilach złego nastroju, albo – z drugiej strony - przywiązywanie nadmiernej wagi do jedzenia, przekarmianie dziecka już od najmłodszych lat.
Zmagając się z otyłością spowodowaną kompulsywnym objadaniem się –stanowi jedyną ucieczkę od lęków i stresów, stanowi nagrodę za niepowodzenia. Najbardziej narażone na to zaburzenie są ponadto osoby z niską samoświadomością, u których brak umiejętności radzenia sobie ze stresem. Stopniowe przybieranie na wadze powoduje coraz większe zaabsorbowanie problemami związanymi z jedzeniem oraz własnym wyglądem zewnętrznym, pogłębiając zły stan psychiczny.
Leczenie kompulsywnego objadania się, tak jak w przypadku innych zaburzeń odżywiania prowadzone jest w rozmaitych formach. Ja polecam Pani wizytę u psychoterapeuty, ponieważ dietetyk zajmie się Pani ciałem, a psychoterapeuta Pani duszą:).
Pozdrawiam.
www.sferaterapii.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co zrobić z synem, który jest uzależniony od jedzenia? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy to zespół nocnego jedzenia? – odpowiada Mgr Magdalena Brudzyńska
- Napady obżarstwa i przybieranie na wadze – odpowiada Mgr Joanna Peplińska
- Jak wyleczyć się z kompulsywnego objadania się? – odpowiada Katarzyna Ciuchta
- Czy takie nieustanne odczuwanie potrzeby jedzenia może świadczyć o jakimś zaburzeniu? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Uczucie lęku i obsesyjne myślenie o jedzeniu – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Silne uzależnienie od jedzenia i objadania się – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Co zrobić z tym kompulsywnym objadaniem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czym mogą być spowodowane napady lęku i kompulsywne objadanie się? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak poradzić sobie z kompulsywnym objadaniem się? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
artykuły
Promowanie zdrowego stylu życia czy choroba XXI wieku? Dr Stolińska: Jedzenie to jedno wielkie uzależnienie
Co się kryje za popularnością kolorowych blogów, r
Zespół jedzenia nocnego - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Zespół jedzenia nocnego to zaburzenie odżywiania.
Psychodietetyka - charakterystyka, kim jest psychodietetyk, kto powinien skorzystać z pomocy psychodietetyka
Psychodietetyka to dziedzina, która łączy wiedzę z