Opisane zaburzenia są już niepokojące. Warto zgłosić się do lekarza psychiatry, który skieruje na psychoterapię Warto także przemyśleć konsultacje w specjalistycznym ośrodku terapii zaburzeń jedzenia.
Witam,
opisane objawy są bardzo niepokojące. Proszę skonsultować sie z psychoterapeutą który podejmie odpowiedni kroki.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Dzień dobry, zachęcam do kontaktu z lekarzem psychiatrą w celu przeprowadzenia diagnozy, a następnie do kontaktu z psychologiem zajmującym się m.in. zaburzeniami jedzenia. Specjaliści zaleca dalsze kroki postępowania - prawdopodobnie rozpoczęcie psychoterapii. Pozdrawiam.
Witam Panią,
Wygląda na to, że za pomocą jedzenia próbuje Pani radzić sobie z lękiem i innymi trudnymi emocjami. Jednak ulga jest krótkotrwała, gdyż zaraz potem pojawia się przygnębienie i myśli o śmierci. Ogranicza Pani jedzenie jedząc tylko obiady – niedojadanie może dodatkowo wywoływać napady objadania. Wygląda na to, że problemem są zaburzenia jedzenia a konkretnie napadowe objadanie. Sugerowałabym uregulowanie wzorca odżywiania - planowanie codziennie trzech głównych posiłków i dwóch przekąsek i jedzenie ich zgodnie z planem, przerwy nie powinny być większe niż 3-4 godziny. Optymalnym rozwiązaniem byłaby terapia u psychoterapeuty, który specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania.
Gdyby miała Pani więcej pytań, chętnie odpowiem,
pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
www.zaburzeniajedzenia.com
Witam,
opisany przez Panią sposób radzenia sobie z lękiem nie jest najwyraźniej pomocny. Ponad to nadmierne spożywanie jedzenia może spowodować dodatkowe problemy zdrowotne związane z otyłością. Zakładam, że zna Pani sposoby zdrowego odżywiania, jednak ta wiedza nie wystarcza, by powstrzymać się przed nadmiernym spożywaniem czegoś przy każdej stresującej okazji. Wnioskuję z tego, że potrzebuje Pani wsparcia specjalisty, by móc zapanować nad problemem. Pisze Pani, że cierpi na zaburzenia depresyjno-lękowe, kompulsywne – czy to jest diagnoza sformułowana przez psychiatrę, czy też Pani sama ją postawiła? Bez względu na odpowiedź, polecam kontakt z psychologiem/psychoterapeutą. Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń odżywiania, a jednocześnie będzie Pani miała możliwość przyjrzeć się swojemu życiu, źródłom lęku, obniżonego nastroju i zaplanować efektywny plan zmiany.
Pozdrawiam
Elwira Chruściel
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak sobie pomóc z powracającymi lękami i przygnębieniem? – odpowiada Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski
- Ciągłe myślenie o jedzeniu i kompulsywne objadanie się – odpowiada Marta Mielniczuk
- Myśli o umieraniu a depresja – odpowiada Joanna Kubicka-Jakuczun
- Natrętne myśli o jedzeniu po anoreksji – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak radzić sobie z lękiem przed śmiercią? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Podejrzenie anoreksji a obsesyjne myśli o wadzę i wstręt do jedzenia – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Napady nadmiernego jedzenia – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Lęki po urodzeniu dziecka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Problem z powstrzymywaniem się od jedzenia – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Uzależnienie od jedzenia i nadwaga – odpowiada Małgorzata Gajewczyk