Uczucie lęku i obsesyjne myślenie o jedzeniu

Witam. Ostatnio coraz częściej myślę o jedzeniu. W sytuacjach stresujących i przy lęku myślę tylko o jedzeniu a potem o mojej śmierci. Coraz więcej jem i boję się, że nawet do łazienki będę nosiła jedzenie i tam jadła bo wstydzę sie jeść przy rodzinie. Jem tylko obiady, a po objedzie gdy nikogo nie ma objadam się bo cały czas czuję lęk. Dodam, że cierpię na zab. depresyjno-lękowe. (nerwicowe) i kompulsyjne. Praktycznie codziennie myślę nad tym, żeby najeść się i umrzeć. Czy to już obsesja?

Witam,

opisane objawy są bardzo niepokojące. Proszę skonsultować sie z psychoterapeutą który podejmie odpowiedni kroki.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Dzień dobry, zachęcam do kontaktu z lekarzem psychiatrą w celu przeprowadzenia diagnozy, a następnie do kontaktu z psychologiem zajmującym się m.in. zaburzeniami jedzenia. Specjaliści zaleca dalsze kroki postępowania - prawdopodobnie rozpoczęcie psychoterapii. Pozdrawiam.

Witam Panią,

Wygląda na to, że za pomocą jedzenia próbuje Pani radzić sobie z lękiem i innymi trudnymi emocjami. Jednak ulga jest krótkotrwała, gdyż zaraz potem pojawia się przygnębienie i myśli o śmierci. Ogranicza Pani jedzenie jedząc tylko obiady – niedojadanie może dodatkowo wywoływać napady objadania. Wygląda na to, że problemem są zaburzenia jedzenia a konkretnie napadowe objadanie. Sugerowałabym uregulowanie wzorca odżywiania - planowanie codziennie trzech głównych posiłków i dwóch przekąsek i jedzenie ich zgodnie z planem, przerwy nie powinny być większe niż 3-4 godziny. Optymalnym rozwiązaniem byłaby terapia u psychoterapeuty, który specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania.
Gdyby miała Pani więcej pytań, chętnie odpowiem,
pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
www.zaburzeniajedzenia.com

Witam,

opisany przez Panią sposób radzenia sobie z lękiem nie jest najwyraźniej pomocny. Ponad to nadmierne spożywanie jedzenia może spowodować dodatkowe problemy zdrowotne związane z otyłością. Zakładam, że zna Pani sposoby zdrowego odżywiania, jednak ta wiedza nie wystarcza, by powstrzymać się przed nadmiernym spożywaniem czegoś przy każdej stresującej okazji. Wnioskuję z tego, że potrzebuje Pani wsparcia specjalisty, by móc zapanować nad problemem. Pisze Pani, że cierpi na zaburzenia depresyjno-lękowe, kompulsywne – czy to jest diagnoza sformułowana przez psychiatrę, czy też Pani sama ją postawiła? Bez względu na odpowiedź, polecam kontakt z psychologiem/psychoterapeutą. Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń odżywiania, a jednocześnie będzie Pani miała możliwość przyjrzeć się swojemu życiu, źródłom lęku, obniżonego nastroju i zaplanować efektywny plan zmiany.

Pozdrawiam
Elwira Chruściel