Dlaczego niemowlę jest senne i marudne?

Dzień dobry. Moja 9 miesięczna córeczka od kilku dni jest bardzo marudna, płaczliwa, robi luźne kupki. Ma na dole dwa ząbki czy to możliwe że ząbkuje? Zauważyłam też że przechyla główkę do ramienia. Także dużo śpi zawsze miałam jedną drzemkę w ciągu dnia a teraz dwie lub trzy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

taka zmiana częstotliwości drzemek może wskazywać na osłabienie dziecka i wymaga konsultacji lekarskich, do czego Panią zachęcam. Zarówno luźne, biegunkowate stolce, jak i obniżenie nastroju dziecka mogą sugerować wyżynanie zębów, lecz także infekcję. Niestety niekiedy trudno rodzicom odróżnić te dwie przyczyny, ale warto by zajrzała Pani do jamy ustnej córki i zobaczyła jak wyglądają dziąsła w miejscu wyżynania zębów. Duży obrzęk czy niewielkie krwawienie faktycznie może świadczyć o takiej etiologii dolegliwości dziecka. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zabkowania-uwarunkowania-swedzenie-dziasel-bol.

Niemniej nie należy ich bagatelizować, ponieważ zaobserwowane przez Panią przechylanie główki dziecka do ramienia może być oznaką bólu ucha. Infekcje tego typu są stosunkowo częste u dzieci z uwagi na odmienną niż u dorosłych ludzi budowę trąbki Eustachiusza. Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zapalenie-ucha-u-dziecka.

Tak jak wspominałam, konieczna jest pilna wizyta u pediatry, ponieważ należy ocenić stan ucha, a także jamy ustnej. Niewykluczone, że w przypadku braku ustalenia przyczyny złego samopoczucia dziecka wskazane byłoby wykonanie badania moczu – również infekcje układu moczowego są u dzieci bardzo powszechne (częściej u dziewczynek). Jeśli jest Pani zainteresowana, szczegółowe informacje na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-u-dzieci-diagnoza-i-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.