Dlaczego niemowlę ma zaleganie wydzieliny w gardle?

Córeczka 5 miesięcy, zalega jej wydzielina w gardle , od 3 dni co jakiś czas wymiotuje flegma razem z mlekiem, najczęściej po jedzeniu. Nie gorączkuje, zaczęło się od przeziębienia 2 tygodnie temu ,później infekcja ucha ,dostała antybiotyk. Skończyliśmy go 2 dni temu. Ale wydzielina ciagle zalega jej w garde , słychać jak jej często "rzeźi w garde " . Mieszkam w belgii bylam w dwóch pediatrow, tutaj jak dziecko nie gorączkuje dla nich nie jest chore . Nie mogę patrzeć jak się męczy. Do tego zobaczylam dzis ze wychodzą jej pierwsze ząbki.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój o zdrowie dziecka. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zawsze zdrowe i uśmiechnięte.

Każde dziecko przechodzi w różnym stopniu i z różną częstotliwością infekcje, jedne maluchy chorują mniej, inne więcej. A im młodsze, tym inaczej może przebiegać choroba.

Dzieci zazwyczaj zapadają na infekcje wirusowe, zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym. Biorąc pod uwagę wiek Pani dziecka oraz moment ząbkowania, istnieje przypuszczenie, że każda infekcja może być nasilona oraz przedłużona. Sam proces ząbkowania jest uciążliwy dla organizmu dziecka, powodując przy tym osłabienie oraz znaczne obniżenie odporności. W takim wypadku zwykły katar może trwa nawet 2 tygodnie.

Zalegająca wydzielina w drogach oddechowych u Pani dziecka, mogłaby świadczyć, że należałoby by jeszcze dokończyć leczenie po antybiotykoterapii. Przydatne mogłyby okazać się leki mukolityczne, rozrzedzające wydzielinę, która zalega w gardle, czy oskrzelach. Oczywiście o takim leczeniu powinien decydować lekarz pediatra, aby dobrać właściwy lek i dawkowanie do wieku dziecka.

Przydatne również mogłyby okazać się inhalacje z soli fizjologicznej lub silniejszej – hipertonicznej. W czasie takiej czynności zostałyby również nawilżone drogi oddechowe, a zalegająca wydzielina – upłynniona.

W razie wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą. Specjalista określi, czy potrzebna by była dalsza diagnostyka oraz leczenie.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przeziebienie-u-dziecka-wszystko-co-powinnas-o-nim-wiedziec

https://zdrowie.parenting.pl/przeziebienie

https://parenting.pl/charczenie-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.