Dlaczego nigdy nie mam gorączki podczas infekcji?

Dzień dobry. Zastanawia mnie jedna kwestia - nie pamiętam kiedy ostatnio miałam gorączkę. Przechodziłam w ciągu ostatnich lat wiele infekcji, chociażby dwa miesiące temu - ciężki kaszel, katar, wymioty, bóle całego ciała, przechodziłam również covid, ale przy żadnej z tych infekcji nie podnosiła mi się gorączka. Czy to powód do zmartwień? Czy mam iść do lekarza z takim trywialnym pytaniem mimo, że obecnie "nic mi nie jest"?
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Dobry wieczór.

W tym przypadku wymagana konsultacja ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub rodzinnym w celu konsultacji po której zleci odpowiednią diagnostykę np badania na sprawność układu immunologicznego.

W międzyczasie czasie wzmocnić swoją odporność dietą i aktywnością fizyczną.

W diecie wzmacniającej odporność powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa i owoce bogate w antyoksydanty i witaminy. Jednym z silnych antyoksydantów jest witamina C (mają ją papryka, brokuły, natka, pietruszki, brukselka, jagody, porzeczki, kiwi, pomarańcza, truskawki). Bardzo silnym przeciwutleniaczem jest także witamina E, zwana witaminą młodości. Główne jej źródła to oleje roślinne, orzechy, migdały, pestki dyni, słonecznika. Ważna jest też prowitamina A, czyli beta-karoten (znajdziemy ją w mleku, serach, jajach oraz w warzywach żółtych, czerwonych i pomarańczowych). Mniej popularną, ale równie ważną substancją poprawiającą odporność organizmu jest witamina D. W naszym klimacie nie dostarczamy wystarczającej ilości, dlatego zalecana jest suplementacja. Na system immunologiczny dobrze wpływa też 1,3/1,6-glukan, który wzmacnia działanie komórek odpornościowych, zwiększając ich zdolność do walki z mikroorganizmami. Substancja obecna jest w grzybach, drożdżach piekarskich, płatkach owsianych. W porze jesienno-zimowej zalecane jest też większe spożycie kwasów omega-3 (oliwa z oliwek, olej lniany, awokado), ponieważ pomagają zachować młodość i poprawić nastrój.

Z medycznego punktu widzenia ćwiczenia fizyczne powodują zwiększenie aktywności limfocytów, które stanowią podstawę naszej odporności, dlatego zalecane są codzienne spacery na świeżym powietrzu pomimo kiepskiej pogody. Lekarze podpowiadają, że powinniśmy korzystać z ruchu przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut, z utrzymaniem tętna około 130 uderzeń na minutę. Systematyczne uprawianie sportu wpływa także na zmiany zachodzące w naszym organizmie, np. wzrost masy mięśniowej i kostnej, poprawę tolerancji glukozy i profilu lipidów, obniżenie spoczynkowego i wysiłkowego ciśnienia tętniczego.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk