Dlaczego stres wywołuje odruchy wymiotne?

Witam mam pytanko odnoście tego czegoś co posiadam, być może bardzo zaawansowany stres.najprostrze czynności wywołują u mnie odruchy wymiotne np.:rozmowa z ludźmi , duża ilość śmiechu rozmowy o pracę telefony znajomych i innych ludzi, wysiłek fizyczny,czytanie itp. i nie koniecznie wiem co to może być , ale wiem że nie da się z tym żyć normalnie gdy najprostsze czynności powodują u mnie wymioty lub odruchy wymiotne proszę o odp.kto może pomóc najlepiej na odległość ponieważ do lekarza również nie jestem w stanie iść

Zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem, który po wstępnej diagnostyce zaproponuje odpowiednie metody poradzenia sobie. Albo skieruje odpowiedniego specjalisty (gastrologa, neurologa, laryngologa itp, by wykluczyć somatyczne podłoże zaburzeń) albo- jeśli źródła trudności mają podłoże psychologiczne- zachęci do podjęcia psychoterapii. Jest to najlepsze metoda poradzenia sobie z zaburzeniami lękowymi i somatyzacyjnymi. Jeśli nie ma Pan możliwości obecnie ( ze względu na duże nasilenie objawów) w tradycyjnym gabinecie psychologicznym, to warto poszukać gabinetu online (niektóre gabinety pracują w ten sposób pomagając osobom w Pana sytuacji). Czasem wskazane na początkowym etapie leczenia jest także podjęcie konsultacji z lekarzem psychiatrą i farmakoterapia (pomaga załagodzić objawy choroby). Wymaga to jednak bezpośredniego spotkania z lekarzem. Zachęcam do poszukiwania pomocy dla siebie i podjęcia pracy nad zmianą, by odzyskać możliwość kontaktu i funkcjonowania z ludźmi, a dalej także satysfakcji z niego.

Witam Pana,
Nie wspomina Pan nic o tym, jaki tryb życia Pan prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywał Pan jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pana życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Jak Pani funkcjonuje od strony psychologicznej?
Jeżeli odruchy wymiotne nasilają się w sytuacjach trudnych,
stresujących, lękowych lub wtedy, gdy jest Pan zdenerwowany,
czy podczas wypowiadania się, to prawdopodobnie
są to zaburzenia nerwicowe pod postacią somatyczną (nerwica żołądka).
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia, które doprowadziły
do opisanych zaburzeń.
Na skutek utrzymującego się stresu wzrasta napięcie mięśniowe
i obniża się odporność organizmu.
Stres zaburza trawienie i żołądek - zwykle pierwszy reaguje na stres.
Jeżeli żołądek nie trawi, to pokarm, zamiast przemieszczać się
do jelit, zalega w żołądku przez wiele godzin, nawet do dwóch dni.
Żołądek - przetrawia także doświadczenia, również te złe.
Prawdopodobnie Pana dolegliwości są natury psychologicznej.
Myślę, że ma Pan trudności z akceptowaniem niektórych sytuacji,
które „dusi Pan w sobie” i emocji, których nie może
Pan wykrzyczeć.
Niestety, Pana żołądek nie chce ich przetrawić, ale też
nie życzy sobie żeby one tam zalegały.
Przyczyną nerwicy żołądka są zazwyczaj silne emocje, stres,
napięcia nerwowe, lęki i niepokoje.
Z Pana opisu wynika, że dolegliwości związane są
ze stresującymi sytuacjami.
Stres wywołuje reakcje żołądkowe, a w związku z tym przeżywa
Pan silne emocje i stres, co potęguje dolegliwości żołądkowe,
które Pana denerwują… itd.
Jedno i drugie znacznie utrudnia Panu normalne funkcjonowanie,
nie pozwala skupić się nad tym co ważne i wywołuje niemiłe emocje,
a także ogranicza niezależność, hamuje aktywność społeczną
i utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby podjął Pan leczenie lub psychoterapię.
Problemy, które Pan opisuje, są do całkowitego wyleczenia
na drodze odpowiednio dopasowanej psychoterapii.
Proponowałabym skonsultowanie problemu z psychoterapeutą.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl