Długość życia przy toczniu rumieniowatym układowym

Dzień dobry, od 2,5 roku choruje na toczeń rumieniowaty ukladowy. Obecnie mam 18 lat i prowadzę aktywny tryb życia. Przyjmuje Quensyl-niesteroidowy lek przeciwzapalny. Przed zdiagnozowaniem czułam się gorzej, lecz uważam , ze teraz jest naprawdę dobrze. Zaatakowane miałam stawy, które czasami dają o sobie znać oraz skore. Na codzień nie myślę o chorobie , lecz gdy patrzę na różnych stronach i widze, ze 95% chorych dozywa 15 lat choroby jestem przerażona. Czy jest szansa bym żyła dłużej?

Dzień dobry,

Proszę nie wpadać w panikę. Choroba dobrze kontrolowana pozwala na w miarę normalne życie. Jak mówią statystyki przy właściwym rozpoznaniu i leczeniu 20 lat przeżywa 65% chorych, czyli ponad połowa. Proszę przedyskutować z prowadzącym Panią lekarzem, czy nie ma potrzeby zastosowania w leczeniu np. Arechinu. Jeśli będzie Pani w miarę dobrze kontrolowała chorobę, to może Pani żyć znacznie dłużej niż 20 lat. Nie znam bardziej szczegółowych statystyk, ale z pewnością jest grupa osób , która żyje znacznie dłużej i dożywają starości. Miałem pacjentkę, która przy okazji różnych chorób miała wieloletniego tocznia i była grubo po 60-tce. Nie wykluczone, że w tzw. "międzyczasie" pojawią się jakieś bardziej skuteczne metody leczenia tej choroby. Medycyna w ostatnim czasie robi olbrzymie postępy, a Pani jest osobą bardzo młodą, a więc proszę założyć , że będzie żyła Pani znacznie dłużej niż podają dzisiejsze statystyki.

:Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz