Do ilu godzin od pojawienia się miesiączki powinno się zażyć tabletkę?

Witam ;) Biorę tabletki C*** od pół roku, teraz miałam miesięczną przerwę. Wcześniej brałam je zwykle koło godziny 22. A teraz mam problem, gdyż dostałam okres ok. 12 w nocy i zastanawiam się, czy to nie będzie za duża przerwa do 22. Nie ma jakichś ustalonych godzin? W sensie do ilu po pojawieniu się miesiączki powinno się zażyć 1 tabletkę z opakowania???

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję.

Nie ma jakichś ustalonych wytycznych na temat podjęty przez Panią, ale intuicyjnie można podejrzewać, że rozpoczęcie stosowania tabletek około 10 godzin od rozpoczęcia krwawienia, to może być trochę za dużo... Pani sytuacje można potraktować jako rozpoczęcie opakowania w drugim dniu cyklu. Proszę więc stosować prezerwatywę przez pierwszych siedem dni zażywania tabletek. Być może jest to "dmuchanie na zimne", ale w tych sprawach chyba warto tak postępować.

Pozdrawiam!