Duszność i płyn w opłucnej po operacji niedrożności jelit

Mój brat jest po zabiegu chirurgicznym ( trzecia doba ),niedrożność jelit i perforacja jelita grubego.Wczoraj i dziś był osłabiony,miał duszności.Okazało się że ma płyn w opłucnej.Ściągnięto mu 300 ml płynu. Mam pytanie czy to typowe powikłanie po takim zabiegu,czy zaistniała sytuacja może świadczyć o kolejnych powikłaniach,a jeśli tak to czego się mamy obawiać? Chcę zaznaczyć że jest on sobą w sile wiek dotychczas nie chorującą.

Malo danych abym mógł odpowiedzieć , płyn w opłucnej może być objawem przerzutów (rozsiewu) nowotworu albo jakimś powikłaniem po znieczuleniu operacyjnym - na te pytania odpowie chirurg operujący , zż