Dziwne zachowanie: czy może to być skutek wypicia napoju z narkotykiem?

Witam. Wydaje mi się, że zostałam odurzona jakimiś narkotykami... Ciężko jest mi powiedzieć, co to mogło być, ale na ostatniej imprezie nie byłam sobą... Mieliśmy małe spotkanie ze znajomymi i wszyscy trochę wypiliśmy. Było też dwóch chłopaków spoza znajomych, a jeden z nich (jak się dowiedziałam) zażywa kokainę... Wraz z chłopakiem poszliśmy do siebie, aczkolwiek później jeszcze tam wróciliśmy. Jeden kolega już spał, a drugi siedział na krześle... Wypiliśmy jeszcze po dwa kieliszki i chłopaki poszli zapalić, zostałam tylko ja (niepaląca), chłopak siedzący na krześle i kolega, który spał. Od tego momentu nic kompletnie nie pamiętam. Jak mój chłopak wrócił to wg jego zeznań siedziałam innemu na kolanach i się z nim całowałam. Później oczywiście się pokłóciliśmy, czego też nie pamiętam... Nie pamiętam nawet faktu, że wymiotowałam...

Jestem zdezorientowana, gdyż wiem, że nigdy z pełną świadomością bym tego nie zrobiła... Ten chłopak nie jest nawet w moim typie. Nie wypiłam też dużo, bo może jakieś 6 kieliszków wódki. Co mnie dziwi, to fakt, że wymiotowałam, gdyż nieraz zdarzyło mi się wypić więcej i nic takiego nie miało zdarzenia. Nigdy nie miałam nawet przysłowiowego "kaca", a dziś czuję się beznadziejnie i cały czas mam trzęsiawki całego ciała. Jest mi niedobrze i nie mam w ogóle apetytu. Proszę o opinię, gdyż nie wiem, co mam myśleć. Wczoraj na pewno nie byłam sobą...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Owszem, istnieje taka możliwość. Bardzo popularnym narkotykiem, który może wywołać taki efekt jest GHB, czyli  gamma-hydroksymaślan. W czystej formie jest to bezbarwna ciecz bez zapachu i praktycznie bez smaku.

W mniejszych dawkach powoduje uczucie euforii, odprężenia, chęć kontaktów towarzyskich z innymi ludźmi oraz według niektórych autorów - pobudzenie seksualne. Zażycie większych dawek może spowodować upośledzenie zdolności motorycznych, trudności z koordynacją, mdłości, zawroty głowy, niewyraźną mowę, wyspy pamięciowe, trudności ze zogniskowaniem wzroku i inne objawy przypominające upojenie alkoholowe.

GHB jest substancją, której wykrywalność we krwi można zbadać do ośmiu godzin po podaniu, zaś w moczu ten czas wynosi dwanaście godzin. Wydaje się więc, że GHB to środek do dokonania zbrodni doskonałej. Ofiara nic nie pamięta, a w jej ciele po analizie nie ma oznak obcej substancji. Jedyną drogą ochrony jest edukacja i uważne zachowanie. Nigdy nie można mieć pewności, czy w napoju oferowanym przez nieznajomego lub zostawionym na moment bez opieki nie ma GHB.

Pozdrawiam serdecznie