Witam serdecznie,
Trudno jest określić jaki rodzaj wysiłku fizycznego wpłynie najkorzystniej na Pana, ponieważ nie znam dotychczasowej aktywności, możliwości oraz stopnia zaawansowania. Ogólnie polecam trening cardio np bieganie, rowerek lub treningi interwałowe czyli o zmiennym tempie. Jeżeli jest Pan bardziej zaawansowany to można skorzystać z treningów siłowych.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Myślę, ze niezależnie, co Pan będzie robił przez 1 godzinę to efekt i tak będzie słaby albo ośmielę się stwierdzić, że żaden. Co nie zmienia faktu, że nie zachęcam Pana do takiego działania. Każda „zdrowa i przemyślana” aktywność jest jak „pokarm” dla naszego ciała i ducha. Zachęcam do przeanalizowania swojego życia i ewentualnej korekty swoich przyzwyczajeń i nawyków. Przykładowo zamiast jazdy samochodem pod samą pracą proponuję parkować 500-1000 metrów dalej albo wysiadać przystanek wcześniej ze środka komunikacji miejskiej. Cele dalsze wyznaczają cele bliższe. Chce Pan być zdrowy za lat X?! To 1 godzina w tygodniu to za mało. Znam jednak taką zasadę, którą często podaję - jest nią 3x30x130. Stosowanie tej zasady utrzymuje organizm w dobrej wydolności krażeniowo-oddechowej. W wolnym tłumaczeni brzmi: Chcesz być zdrowy uprawiaj cokolwiek (spacer/bieg albo orbitrek/rower) 3 razy w tygodniu przez 30 minut z tętnem 130. W sumie nie chodzi o to, co robimy, ale o parametry wysiłku i jest to raptem tylko o 0,5 godziny więcej niż Pan planuje a jest uzasadnione naszą fizjologią. Jest praca/wysiłek a potem odpoczynek nie ma wtedy żadnych kontuzji ani urazów. Jednodniowy wysiłek często w pewnym wieku kończy się tak: Wczoraj biegałem, dałem sobie w kość. Teraz boli mnie kolano. Przykład drugi: Żona mówi do koleżanki - wczoraj „mój” był pograć z kolegami w piłkę teraz „się leczy”, ale w niedziele idzie grać. I tak od kontuzji do kontuzji. Pozdrawiam serdecznie ;)i zachęcam do regularnej podstawowej czynności ruchowej.
Obawiam się, że uprawiając raz w tygodniu efektywny wysiłek nabawi się Pan kontuzji. Racjonalny wysiłek fizyczny powinien być uprawiany 6 razy w tygodniu a minimum 3. Polecam ćwiczenia kardio.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak często należy uprawiać sport? – odpowiada Mgr Wojciech Kozłowski
- Jak odchudzać się efektywnie? – odpowiada Mgr Justyna Siwiela
- Aktywne uprawianie sportu po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego – odpowiada Mgr Wojciech Kozłowski
- Uprawianie sportów ekstremalnych mając 20 kg tłuszczu w składzie ciała? – odpowiada Mgr Małgorzata Latoń-Izdebska
- Jak rozpocząć bieganie? – odpowiada Norbert Gotz
- Jaki trening na rowerze z celu wysmuklenia ciała? – odpowiada Mgr inż. Monika Biziel
- Sposób treningu na rowerze stacjonarnym – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Nadciśnienie tętnicze a uprawianie sportu – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Uprawianie sportu przy jaskrze – odpowiada Piotr Pilarski
- Czy po złamaniu ręki z przemieszczeniem mogę uprawiać sport? – odpowiada Mgr Paweł Czarnocki