Epizody wybudzenia bez świadomości w nocy

Dzień dobry. Od ponad roku mój narzeczony robi nieświadomie dziwne rzeczy podczas snu. Chodzi, przestawia rzeczy, siada, zapala światło, ciągnie za ubrania. Budzi mnie także mówiąc " ktoś jest w pokoju". Takie epizody zdarzają się ok. 3 razy na miesiąc. Dlaczego nieświadomie robi takie rzeczy? I pomoc jakiego specjalisty jest tu potrzebna?

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam Panią.
Pani mąż może cierpieć na somnambulizm, który potocznie nazywamy lunatykowaniem. Nie jest to zaburzenie niebezpieczne dla życia o ile zachowania Pani męża w trakcie snu nie charakteryzują się takimi zachowaniami. Warto jednak zastanowić się nad przyczyną powstania tej przypadłości. Warto skorzystać z konsultacji z neurologiem a następnie psychologiem, którzy spróbują ustalić tę przyczynę. Podobnie jak w przypadku bezsenności warto zadbać o zasady higieny snu. Kilka wskazówek znajdzie Pani pod tym adresem: https://michalpyter.com/2016/09/17/bezsennosc-kilka-sprawdzonych-sposobow/

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter
https://michalpyter.com