Farmakologia przy ChAD

Mój partner choruje na ChAD.Po miesięcznym pobycie w szpitalu w czerwcu 2014 r.ma ustawione leki ,które cały czas przyjmuje.Czuje się dobrze,chociaż był trudny okres jesienno-zimowy w ubiegłym roku.Problemy że wstawaniem rano,powróciła apatia.Teraz jest znowu ok.Nie wspomaga swojego leczenia psychoterapią,opiera się tylko na farmakologii.Czy leki psychotropowe powinny co jakiś czas być zmieniane nawet jeśli pacjent dobrze się czuje przyjmując dotychczasowe?
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Witam,
wskazana jest stałą kontrola lekarza psychiatry i ewentualne modyfikowanie leczenia. Z czasem to naturalne, że stosowane leki/dawki mogą mieć inny efekt niż na początku leczenia, wpływ mają również wydarzenia, których się doświadcza. ChAD charakteryzuje występowaniem zaostrzeń (depresja, mania), hipomanii i okresów większej stabilności nastroju. Z tego względu tak ważna jest stała kontrola. Warto może skorzystać z psychoterapii jako wsparcia dla leczenia farmakologicznego ,które tutaj musi być podstawowe, czy jako możliwość uczenia się lepszego radzenia sobie ze stresem, co wpłynie korzystanie na zaburzenie. Terapia także pomoże w sytuacji zaostrzenia objawów.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl

0

Dzień dobry, zachęcam do omówienia spraw dotyczących leków z lekarzem psychiatrą, ogólnie jeżeli leki przynoszą pozytywne efekty nie zmienia się ich. Jednocześnie dobrze gdyby partner podjął psychoterapię. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy farmakologia to najlepsze wyjście?

Dzień Dobry, Cierpie na zaburzenia osobowosci BPD wraz z somatyzacją. Od ponad roku przyjmuje escilatopram. Przewarznie rasy depresyjne trwaja bardzo krótko i przechodzą dość szybko lecz od pół roku nie radze sobie z rzeczywistością. Nie śpię, coraz wiecej sytuacji pamiętam jako osoba trzecią, obserwujący. Zmuszam sie do chodzenia do pracy. Zaczęłam byc wolontariuszem, adoptowalam psa ktorego wychowanie pomoglo mi uporac sie z dużą ilością rzeczy. Pan Dr. Który mnie leczy uwaza ze dawka leków jest dobra i powinnam chodzic do pracy. Ja natomiast odczuwam jedynie ulge bedac na spacerze z psem, czy spotykając sie z ludzmi z fundacji i ich psami. Ale Kiedy siedze sama lub w pracy czesto wyemituje, boli mnie głowa. Somatyzacja daje w kość poniewaz fizycznie jestem zdrową. Moje pytanie, czy naprawde dalsza farmokologia w tych samych dawkach i chodzenie do pracy to najlepsze wyjście? Spie po 1/2 godziny dziennie. Denerwuje sie w tygodniu, codziennie boje sie ze dostane nagane za nieskończoną pracę. Uwielbiałam swoją pracę, teraz sie jej boję.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani:)

W odpowiedzi na Pani pytanie, warto byłoby podjąć psychoterapię (równolegle z zaordynowaną farmakoterapią) co byłoby dla Pani komplementarną formą leczenia - po to, by mogła Pani z radością realizować swoją codzienność.

Z życzeniami dla Pani pozytywnych doświadczeń,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy można sobie poradzić z depresją bez farmakologii?

Nie jestem zwolenniczką leków ani tej całej chemii, jaką w ludzi się pakuje. To na wstępie. Ostatnio zdiagnozowano u mnie depresję i tak się zastanawiam, czy jest jakiś inny sposób jej leczenia niż leki? Bo mój psychiatra od razu mi leki chciał wcisnąć.

ponad rok temu
Paulina Witek Psycholog, Warszawa
72 poziom zaufania

To zależy od rodzaju, przyczyn i nasilenia depresji. Najskuteczniejsze jest skojarzone działanie farmakoterapii i psychoterapii. Jeżeli wykluczyć tę pierwszą formę leczenia, pozostaje psychoterapia, która często sama w sobie jest wystarczającą formą pomocy.

Jeżeli natomiast ma Pan/Pani na myśli, czy depresję można wyleczyć samemu - bez konsultacji z psychiatrą, to odpowiedź brzmi nie. Depresja jest chorobą, którą trzeba leczyć i która sama z siebie nie minie. Nawet jeżeli objawy ustapią samoistnie, mogą nawracać w przyszłości, dlatego najlepiej skonsultować problem ze specjalistą.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty