Farmakoterapia w psychiatrii

Mam pytanie odnośnie farmakoterapii w psychiatrii. Otóż dlaczego wiele z państwa poleca farmakoterapię dla wsparcia nerwicy lękowej? Jaki cel mają te leki? Czy chodzi o to by wyciszyć objawy by człowiek poczuł się lepiej i równocześnie lepiej korzystał z psychoterapii? Biorę leki 3 lata, siada wątroba, żołądek, a leki nie działają w większości jak powinny. Lekarz o tym wie, czekam na jego decyzję. Ale ciekawi mnie dlaczego farmakoterapia jest tak ważna?

Witam,

w leczeniu nerwic bardzo skuteczna jest przede wszystkim psychoterapia, w określonych przypadkach wspomagana lekami. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że ewentualne połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii dlatego w przypadku potwierdzenia nerwicy, zachęcam Panią do zdecydowanie się na psychoterapię a nie tylko bazowanie na lekach.

Farmakologia jest polecana w leczeniu przede wszystkim w sytuacjach, gdy jest zagrożenie życia lub problemy z codziennym funkcjonowaniem klienta (niemożność chodzenia do pracy, wypełniania swoich obowiązków domowych, zawodowych, itp.), jej działanie jest szybsze niż psychoterapia, stąd zapewne częsta motywacja do sięgania po tabletkę, nawet pomimo efektów ubocznych. Jednak do uzyskania bardziej spektakularnych efektów niż zaleczenie objawu, konieczna jest psychoterapia.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Najważniejsze jest uporać się z lękami. A te narastają z każdą informacją zdobytą o nerwicy. Taka jest zasada. Im więcej wiesz tym więcej masz objawów. Żeby uporać się z tym trzeba podjąć psychoterapię u kogoś poleconego w danym problemie.
Pozdrawiam.

Witam,
w leczeniu zaburzeń lękowych/ nerwicowych priorytetem jest psychoterapia. Leki stosowane są wspomagająco gdyż czasem lęk i towarzyszące objawy są zbyt silne żeby sama terapia mogła "ruszyć". Z czasem stopniowo odchodzi się od leków.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl