Gryzienie się w rękę przez 2-latka

witam mam pytanie moje 2.5 letnie dziecko strasznie gryzie sie w reke jedna jak sie zlosci co zrobic zeby tego nie robilo

Witam. Mam za mało informacji i nie widzę dziecka. Ale, musi Pani dokładnie poobserwować swoje dziecko, co wprowadza je w złość? Ono jest w wieku, w którym liczy się dla niego samodzielność. Jeśli nie pozwala mu się na swobodne poruszanie, odbiera mu się prawo do tego, żeby samo sięgało po zabawkę, graboliło się na krzesło, itp., to czuje rozgoryczenie, złość, bezradność. I wtedy może reagować agresywnie.Dziecko nie jest przedmiotem, ma swoją wolę i chce z niej korzystać. Jednak pisze Pani, że ze złości gryzie własną rękę, zadaje sobie ból, co jest niepokojące. Być może to tylko objaw bezradności, ale może też być związane z jakimiś zaburzeniami. Dlatego warto zgłosić sie do psychologa dziecięcego, aby mógł zbadać dziecko. Pozdrawiam

Nawyk może w przyszłości skutkować skłonnością do samookleczania się. Proponuję konsultację z psychologiem. Ważne jest bowiem ustalenie przyczyn zachowania.