Guz mózgu? Zaburzenia borderline?
Witam! Mam 25 lat i jestem kobietą:) Zauważyłam ostatnio, że nie funkcjonuję normalnie: wolniej myślę (zawsze byłam najlepsza w wynikach w szkole, na studiach!). Czasami się łapię na tym, że mówię (wbrew swojej logiki) totalne bzdury. Nie potrafię zupełnie tego kontrolować, dzieje się tak, że uświadamiam sobie dopiero po fakcie, co plotę, i jestem wtedy bardzo zażenowana, trudno mi to odkręcić, zwłaszcza w gronie znajomych... tzn. to, co mi się wyrywa z ust, nie jest bardzo dramatyczne, bardziej głupie i nie nawiązujące do rozmowy, jakby dysfunkcja logicznego myślenia (jest coś takiego?)!? To jest świeże i dla mnie zdumiewające... chcę zaznaczyć, że kiedy to się dzieje, nie jestem pod wpływem używek. Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale palę papierosy, piję kawę, maks. 2 dziennie (czy środki psychoaktywne, mogą wpływać w takim stopniu na układ nerwowy?). Brałam narkotyki (od kilku miesięcy nic) – pochodne ekstazy, LSD, kokaina. Przez to (lub nie) też borykam się z zaburzeniami osobowości (objawy borderline, planuję terapie). Nie wiem jak sobie wytłumaczyć i gdzie dopasować nowy objaw. Zastanawiam się, czy to może być guz mózgu i zrobić tomografię? Czy narkotyki potrafią zmienić chemię mózgu?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Antykoncepcja po
Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.
Witam serdecznie,
Wymieniane przez Panią objawy są dość mało specyficzne i nie mam pewności, co dokładnie ma Pani na myśli, mówiąc o ,,totalnych bzdurach" . Nie wiem również, jak często pojawiają się tego typu objawy. Objawy sugerujące chorobę neurologiczną mają zazwyczaj charakter stały i ewentualnie postępujący, tzn. nielogiczne wypowiedzi występują przez większość czasu, a nie w określonym kontekście (np. tylko w trakcie rozmów ze znajomymi).
Odnosząc się natomiast do wrażenia ,,spowolnienia" myślenia – może być to uczucie subiektywne, które może mieć związek z przyjmowanymi wcześniej środkami psychostymulującymi.
Obecnie stosowane substancje: kofeina i nikotyna nie mają silnych właściwości psychostymulujących. Jednak wcześniej stosowane przez Panią środki psychostymulujące i halucynogenne mogą powodować ostre i przewlekłe stany psychotyczne, tak więc można powiedzieć, że ,,mogą zmienić chemię w mózgu".
W Pani sytuacji rozważyłabym nie tylko psychoterapię ew. zaburzeń osobowości, ale i psychoterapię uzależnienia.
W celu wyjaśnienia wątpliwości co do charakteru niepokojących objawów polecam Pani wizytę u psychiatry lub neurologa.
Z pozdrowieniami