Hashimoto a problemy z jelitami i anemia

Witam serdecznie Mam zdiagnozowane hashimoto i zażywam euthyrox n75.To schorzenie spowodowało problemy z nieszczelnością jelit,a co za tym idzie grzybicę ,bakterie....Mam też od wielu lat problemy z anemią. nie wiem już jak sobie z tym radzić,bo probiotyki oraz leki przepisane przez lekarzy działają tylko na chwilę. Bardzo proszę o poradę . Elzbieta R.

Dzień dobry,

Wygląda na to, że potrzebuje Pani lekarza, który odpowiednio się Panią zajmie. Na pewno konieczne jest wyleczenie infekcji i działania mające na celu stymulację układu odpornościowego.Proszę popytać znajomych o dobrego internistę, enodkrynologa w Pani rejonie i wybrać się na wizytę. Nie polecam w Pani przypadku wizyty na NFZ, z uwagi na zbyt małą ilość czasu przeznaczanego na jednego pacjenta, co uniemożliwia dokładne zebranie wywiadu i zbadanie Pani.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

To nie Hashimoto spowodowało Pani problemy z jelitami tylko odwrotnie - stan zapalny jelit powoduje że stają się one przepuszczalne dla różnych antygenów, które drażnią układ immunologiczny, część powstających przeciwciał skierowuje się przeciw komórkom tarczycy powodując jej stan zapalny i dysfunkcję. Proces z autoagresji bierze swój początek w jelitach. Wtórnym problemem są zaburzenia wchłaniania przez uszkodzoną błonę śluzową przede wszystkim żelaza, ale też wielu innych witamin i minerałów.
Brak żelaza z kolei powoduje zaburzenia pracy tarczycy i w ten sposób wpadamy w błędne koło. Trzeba zdiadnozować co dzieje się w jelitach i wyleczyć je - będzie to kluczem do sukcesu. Oznaczenie markerów zapalnych jelit pozwoli dobrać odpowiednie probiotyki - wyleczyć i uszczelnić jelita. Wtedy dopiero odpowiednim mikroodżywianiem będzie można wyrównać wszystkie niedobory.