Hipochondria u przyjaciółki

Moja przyjaciolka cierpi na hipochondrie, nie ma tygodnia zeby nie miala jakiejs nowej choroby, wciaz wizyty u lekarzy, wciaz leki, co raz to bardziej inwazyjne badania. Ma male dziecko i meza, i bardzo bym chciala aby cieszyla sie zyciem i swoja rodzina. Nie wiem jak zaproponowac jej psychoterapie, boje sie ze sie obrazi ze lekcewaze jej zdrowie itp. Z opowiesci z dziecinstwa domyslam sie jak ten temat chorob zostal wtlocozny jej do glowy, ale ja nie jestem psycholgiem i nie wiem jak jej pomoc.
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Główne założenia Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jakie są najważniejsze założenia Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Dzień dobry,

Najlepiej powiedzieć WPROST o swoich obserwacjach, wątpliwościach, odczuciach wobec jej przejawianych zachowań (wizyty lekarskie, wielokrotne badania, leki etc.) oraz wskazanie, że to też choroba, którą należy leczyć - u psychoterapeuty i/lub psychiatry.

0

Jeżeli jest Pani z tą osobą w bliskich stosunkach, to najlepiej byłoby spokojnie z nią porozmawiać o tym co pani widzi i w związku z tym czuje. W tego typu rozmowie bezwzględnie należy zrezygnować z dawania rad, pouczania, straszenia, ośmieszania czy zawstydzania. Dobrze na początku jest podkreślić prawo tej osoby do decydowania co jest dla niej dobre a co nie i zapytać ją jakie ewentualne korzyści mogłaby jej przynieść konsultacja jej problemów zdrowotnych z psychologiem. Dobrym sposobem na prowadzenie tego typu rozmów jest zadawanie pytań otwartych odpowiadając na które osoba może uświadomić sobie swój problem i możliwości poradzenia sobie z nim. Jeżeli będziemy prowadzić taką rozmowę z poycji autorytetu, który wie lepiej co jest dla kogoś dobre a co nie (a tego nigdy nie wiemy, chociaż zwykle tak nam się wydaje), osoba z którą rozmawiamy nie przyjmie treści, które chcemy jej przekazać. Warto też mieć na uwadze, że osoba dorosła jest sama odpowiedzialna za swoje życie i za to co robi i to ona decyduje w jaki sposób chce żyć. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty