Ile trzeba adaptować się w pracy po urlopie macierzyńskim?

Dzień dobry, jak długo może trwać adaptacja w pracy? Niedawno poszłam do pierwszej pracy jednocześnie zostawiając w domu dwójkę dzieci w wieku przedszkolnym i okropnie to przeżywam. Boli mnie brzuch, mam napady płaczu i problemy ze snem. Dodam, że w pracy wszystko jest w porządku, ale rozłąka z dziećmi i nowy "styl życia" jest dla mnie nieznośny. Na dodatek wszędzie słyszę, że "wszyscy dają radę" i "za długo w domu siedziałaś i nie możesz się ogarnąć", a ja na samą myśl o zostawieniu dzieciaków i pójsciu do pracy mam ochotę płakać. Jak długo może trwać podobny stan, a kiedy należy wybrać się do specjalisty?

Dzień dobry,
Nie ma niestety reguły ile może potrwać ten stan. Jeśli chodzi zaś o wizytę u specjalisty to wszystko zależy od Pani wewnętrznej potrzeby. Ciekawi mnie to w jakim wieku dokładnie są Pani dzieci i czy zostają z kimś w domu, czy też chodzą do przedszkola. Zastanawia mnie także to jak one zareagowały na nowa sytuację. Jeśli dzieci chodzą do przedszkola to podejrzewam, że sporo skorzystają mając kontakt z rówieśnikami i korzystnie może to wpłynąć na ich dalszy rozwój oraz radzenie sobie w przyszłości w szkole. W przypadku, gdy zostają z kimś w domu to opieka np. taty lub babci z pewnością jest także bardzo dobrą i powinna Pani pamiętać także o swoich potrzebach. Jeśli zaś chodzi o komentarze pod Pani adresem to warto podejść to tego w ten sposób, że to czyjaś opinia i niekoniecznie musi się Pani z nią zgadzać. Mam nadzieję, że to etap przejściowy u Pani a w razie potrzeby zachęcam do wizyt wspierających u psychologa/psychologa psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/