Intensywne treningi i niedowaga

Witam! Mam 15 lat, ważę 48 kg i mam 172 cm wzrostu. Jestem mężczyzną. Prowadzę bardzo aktywny tryb życia. Trenuję Brazylijskie Jiu-Jitsu oraz MMA. Treningi odbywaja się codziennie po 90 min. Nie stosuję żadnej diety. Często spożywam też owoce. Moim problemem jest waga mojego ciała. Wynosi ona zaledwie 48 kg. Wiem, że jest to niedowaga, chciałbym przytyć, bagatela, aż do 75 kg, ponieważ uprawiam sporty walki. Czy mam ograniczyć treningi, czy też może więcej jeść? Co konkretnie mam zrobić, aby uzyskać wymarzony efekt ? Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam!

Twoja masa ciała jest zdecydowanie za niska. Aktualne BMI wynosi 16, natomiast BMI poniżej 17,5 jest jednym z kryteriów rozpoznania anoreksji. Jak piszesz, oceniasz jednak prawidłowo swój problem, tzn. uważasz, że rzeczywiście jesteś zbyt szczupły i chcesz zwiększyć masę ciała.

Przy tak znacznej niedowadze powinieneś udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania laboratoryjne, aby upewnić się, czy intensywne treningi są jedyną przyczyną niskiej masy ciała. Inną przyczyna mogą być np. zaburzenia hormonalne.

Odpowiednią dietę, którą będziesz rekompensować wysiłek fizyczny, powinieneś skonsultować z profesjonalnym dietetykiem, najlepiej poszukać osoby współpracujej np. z klubem sportowym. Najprawdopodobniej powinieneś wzbogacić dietę w pokarmy bogate w białko i węglowodany.

Z pozdrowieniami