Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacia zdjęcia RTG

Witam, mój synek ma 16 miesięcy, ostatnio odebrałam wynik. Zdjęcie RTG i tak miałam napisane Rozczep kręgosłupa w odcinku krzyżowym oraz wada segmentacji części bocznych kości krzyżowej! I jeszcze było napisane takie coś, że gazy i masy kałowe w jelitach utrudniały ocenę! Proszę mi poradzić co teraz dalej? Dowiedziałam się, że z takim czymś powinnam zgłosić się do neurochirurga i umówiłam się na wizytę, ale dopiero mam na 1 września i nie wiem czy to nie za późno? Czy mam szukać jakiegoś prywatnego lekarza, aby dostać się wcześniej? Czy mogę czekać z tym do września! Chciałabym wiedzieć, czy to jest coś poważnego. Proszę pomóżcie! Pozdrawiam!!
ponad rok temu

Chusta lekarska - opatrunek klatki piersiowej

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć klatkę piersiową za pomocy trójkątnej chusty.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie.
Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa, która powstaje na bardzo wczesnym etapie ciąży . Na skutek braku wykształcenia się tylnej części łuków kręgów nie dochodzi do zamknięcia kanału kręgowego (przestrzeni, w której zlokalizowany jest rdzeń kręgowy).
Wyróżniamy dwa typy rozszczepu: -rozszczep jawny gdzie występuje dodatkowo niedorozwój rdzenia kręgowego i jego osłon, przez ubytek kostny w kręgosłupie następuje uwypuklenie przepukliny zawierającej rdzeń kręgowy, opony i płyn mózgowo-rdzeniowy - widocznej jako guz na plecach dziecka. -rozszczep ukryty (z którym mamy do czynienia w przypadku pani dziecka), gdzie nieprawidłowościom w układzie kostnym kręgosłupa nie towarzyszą wady układu nerwowego - rdzenia i opon. Ten typ rozszczepu zazwyczaj wykrywany jest przypadkowo w badaniu rtg, nie daje objawów klinicznych i w znacznej większości przypadków nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania wady. W przypadku bezobjawowych, rozszczepów ukrytych w odcinku L-S stosuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia. Jeżeli brak jest niepokojących objawów u dziecka ze strony narządu ruchu.
Proszę spokojnie czekać na wizytę u neurochirurga.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy