Interpretacia zdjęcia RTG

Witam, mój synek ma 16 miesięcy, ostatnio odebrałam wynik. Zdjęcie RTG i tak miałam napisane Rozczep kręgosłupa w odcinku krzyżowym oraz wada segmentacji części bocznych kości krzyżowej! I jeszcze było napisane takie coś, że gazy i masy kałowe w jelitach utrudniały ocenę! Proszę mi poradzić co teraz dalej? Dowiedziałam się, że z takim czymś powinnam zgłosić się do neurochirurga i umówiłam się na wizytę, ale dopiero mam na 1 września i nie wiem czy to nie za późno? Czy mam szukać jakiegoś prywatnego lekarza, aby dostać się wcześniej? Czy mogę czekać z tym do września! Chciałabym wiedzieć, czy to jest coś poważnego. Proszę pomóżcie! Pozdrawiam!!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa, która powstaje na bardzo wczesnym etapie ciąży . Na skutek braku wykształcenia się tylnej części łuków kręgów nie dochodzi do zamknięcia kanału kręgowego (przestrzeni, w której zlokalizowany jest rdzeń kręgowy).
Wyróżniamy dwa typy rozszczepu: -rozszczep jawny gdzie występuje dodatkowo niedorozwój rdzenia kręgowego i jego osłon, przez ubytek kostny w kręgosłupie następuje uwypuklenie przepukliny zawierającej rdzeń kręgowy, opony i płyn mózgowo-rdzeniowy - widocznej jako guz na plecach dziecka. -rozszczep ukryty (z którym mamy do czynienia w przypadku pani dziecka), gdzie nieprawidłowościom w układzie kostnym kręgosłupa nie towarzyszą wady układu nerwowego - rdzenia i opon. Ten typ rozszczepu zazwyczaj wykrywany jest przypadkowo w badaniu rtg, nie daje objawów klinicznych i w znacznej większości przypadków nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania wady. W przypadku bezobjawowych, rozszczepów ukrytych w odcinku L-S stosuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia. Jeżeli brak jest niepokojących objawów u dziecka ze strony narządu ruchu.
Proszę spokojnie czekać na wizytę u neurochirurga.