Interpretacja wyników badania krwi półrocznego dziecka

Witam! Mój półroczny synek ma alergię. Walczymy z jego wysypkami. Na policzki dostaje maść Protopic, na główkę co drugi dzień Locoid Crelo. Oprócz tego dostaje: rano - Azomyr 2ml, wieczór - Zyrtec 5 kropel, plus 2 razy dziennie Calcium 1ml. Jest karmiony wyłącznie Nutramigenem. Lekarz prowadzący kazał nam zrobić badania krwi i oto wyniki: Leukocyty 15,8 (4,0-10,0); MCV 81,3 (98,0-115,0); MPV 11,1 (6,5-10,5); PCT 0,43 (0,17-0,35); NEU% 16,2 (37,0-72,0); EO 1,28 (0,4); EO% 8,1 (6,0); BASO 0,11 (0,10); granulocyty podzielone 17%; Granulocyty pałeczkowate 1%; Granulocyty kwasochłonne 8%; limfocyty 68%; monocyty 6%. Są to wyniki, w których wartości odbiegają od normy. Resztę wyników ma w normie. Moje pytanie brzmi, co oznaczają te wyniki? O czym mogą świadczyć, czy i jakie badania powinien mieć jeszcze zlecone?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wyniki badania u dzieci interpretuje się w inny sposób niż u osoby dorosłej, a normy podane na wyniku z laboratorium odnoszą się właśnie do osoby dorosłej.

U dziecka w tym wieku, fizjologią jest zwiększenie odsetka limfocytów w stosunku do neutrocytów w rozmazie krwi (odwrotnie niż u dorosłych), a więc wynik rozmazu krwi mieści się w normie.

Podobna sytuacja dotyczy objętości krwinki czerwonej (MCV), która u dzieci może wynosić poniżej 80 fl.

Nieco zwiększona jest liczba leukocytów, choć u dziecka w tym wieku, górna norma to 15 tys/ul, a więc jest to niewielkie przekroczenie. Przyczyną może być niedawno przebyta lub tocząca się infekcja, a także zmiany zapalne skóry w przebiegu alergii.

U synka jest także nieco przekroczona liczba eozynofilii, komórek związanych z odczynami alergicznymi.

Proponuję powtórzyć wyniki badań za 3-4 tygodnie, a dodatkowo oznaczyć CRP (parametr stanu zapalnego).

U dziecka w tym wieku niestety nie jest możliwe wykonanie testów alergicznych. Warto z pewnością spróbować wyeliminować rzeczy, które mogą uczulać synka lub zaostrzać zmiany na skórze - np. unikanie szorstkich, wełnianych rzeczy, pranie ubranek, kocyków w proszku dla alergików, unikanie płynów do płukania. Konieczne jest także ograniczanie wpływu alergenów zawartych w kurzu (maskotki często prać, unikać dywanów, zasłon, często wietrzyć mieszkanie).

Pozdrawiam serdecznie