Interpretacja wyników mammograficznych i usg

Dzień dobry. Mam 50 lat, 60 kg wagi. Badanie mamograficzne ujawniło zmianę. Z opisu wynika: Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W piersi prawej w miejscu - wg tarczy zegarowej- godzina 11 jest zaburzenie architektury o średnicy 15 mm, skala BIRADS 5. W/w zbieżne zaburzenie architektury z mikrozwapnieniami BIRADS 5 w jego obrębie. Następnym badaniem było USG. W opisie USG:Piersi o utkaniu mieszanym. Tkanka gruczołowa gęsta. Pierś prawa - zmiany ogniskowe (zaburzenia) hypoechogenne. Położenie zmiany na godzinie 11. Doły pachowe wolne. Węzły chłonne do mm (niezajęte).W piersi prawej zmiana lita, sonograficznie niejednoznaczna.Miałam zrobioną biopsję cienkoigłową. Wynik będzie za 10 dni. Za 5-6 tygodni mam mieć operację. Bardzo proszę opisać te wyniki. Czy jest to rak złośliwy? Jakie są rokowania? Czy będę miała wyciętą całą pierś? Czy mam się zaszczepić przeciw żółtaczce? jeśli tak, to czy nie jest za póżno? U ginekologa byłam 3 lata temu. Wszystko było w porządku. Czy mam się skontrolować przed operacją?. Jestem załamana. Do tej pory byłam osobą aktywną. Co tydzień wymarsz w góry, jazda na rowerze. Dziękuję.

Szanowna Pani,

z nadesłanego przez Panią opisu badań wynika, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo (>95%), że zmiana w piersi jest niestety złośliwa. Choć ostateczną odpowiedź czy jest to rak złośliwy, oczywiście można poznać dopiero po badaniu tkanki guza, jest pewne, że zmianę na pewno należy jak najszybciej wyciąć.Guz - przynajmniej w badaniach obrazowych nie jest duży, nie uwidoczniono podejrzanych węzłów chłonnych w pasze, więc być może będzie można uniknąć usunięcia całej piersi na rzecz tzw. operacji oszczędzającej. Operacja wiąże się z wycięciem guza z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki, a następnie poddaniu serii naświetlań po zabiegu. Więcej na ten temat piszemy w dziale: http://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-operacji-w-raku-piersi. Zapewne po odebraniu wyniku biopsji będzie Pani konsultowała się z onkologiem/chirurgiem onkologiem. Proszę zapytać o możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu u Pani.

Co do szczepienia przeciwko żółtaczce, to jak najbardziej może Pani się zaszczepić w schemacie przyspieszonym - druga dawka po 7 dniach od pierwszego szczepienia, następnie trzecia po 21 dniach. Najszybciej chyba załatwi to pani w Poradni Lekarza Rodzinnego.

Proszę być dobrej myśli. Im wcześniej rozpoznany nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie !