Interpretacja wyniku rtg kręgosłupa

Prawie dwa miesiące bolą mnie plecy i kręgosłup, również stawy oraz idą prądy, raz po ręce, innym razem po nodze. Zaczęło się to wszystko po jeździe dwugodzinnej na rowerze stacjonarnym. Wystraszyłam się, gdy leki przeciw bólowe i zapalne nie pomogają, że to winna kręgosłupa i dziś odebrałam rentgen. Ale wyników nie rozumiem i tu moja prośba, by ktoś mi wyjaśnił. "W odcinku szyjnym kręgosłupa całkowicie wyrównana fizjologiczna lordoza i nieznaczne prawostronne skrzywienie. Dyskopatii nie widać (węższa przestrzeń m-kręgowa C7-Th1 przestrzenią przejściową). Pojedyncze zaczynające się zaostrzenia wyrostów haczykowatych w stawach Luschki. Szerokość kanału kręgowego na C1 prawidłowa. W odcinku piersiowym kręgosłupa nieznaczne prawostronne skrzywienie głównie w części środkowej i niewielka rotacja trzonu kręgowego typu A. Dyskopatii nie widać. Wysokość trzonu prawidłowa. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa niewielkie lewostronne, wyrównawcze skrzywienie. W górnej części niewielka rotacja trzonu typu A. Dyskopatii nie widać. Lordoza kręgosłupa i stawy krzyżowo-biodrowe prawidłowe." Bardzo proszę o pomoc: Czy to jest powodem bólów? I czy mam się martwić o kręgosłup?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W odcinku szyjnym - wyrównanie lordozy (lordoza jest to naturalne wybrzuszenie kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym do przudu), a u Pani jest odcinek szyjny prosty, zazwyczaj na nic to nie wskazuje, tylko może sprzyjać chorobie zwyrodnieniowej, zwłaszcza, że jest dodatkowo skrzywienie.

Ogólnie ma Pani wadę postawy - skoliozę. Skolioza sprzyja zmianą zwyrodnioniowym, które występują wraz z wiekiem i dają zespoły bólowe (niestety, nie napisała Pani, ile ma lat).

Badanie rtg może wskazywać na istnienie dyskopatii, ale nie jest badaniem rozstrzygającym. Dlatego w razie dalszego występowania takich prądów do kończyn, warto skonsultować się z neurologiem, który być może zaleci badanie rezonansu magnetycznego odcinka kręgosłupa odpowiadającego prezentowanym objawom.

Natomiast, jeżeli objawy ustąpiły, to podstawą u Pani jest rehabilitacja ruchowa - wzmacniająca mięśnie przykręgosłupowe oraz ewentualnie fizykoterapia. Aktywność fizyczna jest wskazana, ale jej rodzaj i natężenie musi być odpowiednio dobrane. Bardzo dobry jest basen, gdzie można wzmocnić mięśnie, nie obciążając kręgosłupa.

Serdecznie pozdrawiam!