Jak długo można brać leki nasenne bez przerwy?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Proszę napisać o jakie konkretnie leki Pani/Panu chodzi.

Dobry wieczór:) Jako psychoterapeutka w pierwszej kolejności zastanawiam się nad przyczynami bezsenności. Mogą nią być przeżywane ostatnio trudne sytuacje, stres, problem, który jest do rozwiązania. Jeżeli tak jest, lek nie rozwiąże sytuacji na dłuższą metę- będzie likwidował tylko objaw. Dobrze więc zastanowić się nad przyczyną i nią się zająć. Jeżeli natomiast chodzi o radzenie sobie z bezsennością, czasami pomaga na przykład wieczorny spacer przed snem, przewietrzenie mieszkania, poczytanie książki, zrobienie tych rzeczy, które wyciszają. Jeżeli nie można zasnąć, lepiej zamiast denerwować się tym faktem wstać z łóżka i zająć się czymś a następnie położyć, jak poczuje Pan zmęczenie i senność. Co do leków, proponuję brać je jedynie pod kontrolą lekarza. Od leków nasennych można się uzależnić i nie są obojętne dla organizmu, dlatego rozumiem Pana niepokój. Dobrze, że jest Pan uważny na te sprawy. Pozdrawiam serdecznie.

To zależy od tego, jakie to są leki i czy należą do grupy uzależniających. Warto potraktować leki jako pomoc, a szczególna uwagę zwrócić na uczenie się prozdrowotnych i sprzyjających zasypianiu zachowań. Zachęcam, by dopytać lekarza, który leki przepisał albo zwrócić się do lekarza psychiatry.