Jak długo po otwarciu można stosować lek Mucofluid?

Witam, Mam pytanie odnośnie stosowania  leków. U mnie w domu jest taki zwyczaj ze jak ktoś choruje i nie wykorzysta do końca leku nie wyrzuca się go tylko  chowa się do apteczki domowej. Leki te  wykorzystywane są przy jakiś następnych zachorowaniach chciałam się spytać jak długo po otwarciu można używać Mucofluid? Ostatnio użyłam go dla dziecka rok po otwarciu, i usłyszałam opinie że nie powinnam po tak długim czasie od otwarcia go używać. Czy mogłam tym zaszkodzić dziecku? Czy takie leki  dluzej przetrzymywane maja mniejsze działanie czy maja poważne skutki uboczne. Proszę o odpowiedź bo bardzo mnie to niepokoi.

Witam! W ulotce każdego wyrobu leczniczego powinny znajdować się informacje na temat przechowywania i terminu ważności leku. Proszę upewnić się czy lek był przechowywany zgodnie z zaleceniami i nie jest przeterminowany. Jeśli to się zgadza to nie widzę powodów żeby mógł zaszkodzić. Jako że używa się go do nosa to końcówkę powinno się każdorazowo po użyciu wyczyścić, żeby nie namnażały się w niej bakterie.

Magdalena Mroczek

Mucofluid to lek, którego substancją aktywną jest mesna. Lek ten ma postać aplikatora do nosa w formie aerozolu. Używa się go w objawowym leczeniu niedrożności nosa spowodowanej zbyt gęstą i lepką wydzieliną. Lek stosowany jest w medycynie ogólnej oraz w otolaryngologii. Może on jako działanie niepożądane wywołać kaszel oraz podrażnienie błony śluzowej nosa. Zwykle podaje się 4 psiknięcia dziennie do jednej dziurki nosowej. Lek stosuje się codziennie aż do momentu ustąpienia objawów. W przypadku występowania astmy przed podaniem preparatu należy skonsultowac się z lekarzem. Lek wydawany jest w aptekach na receptę. Należy przechowywać go w temperaturze pokojowej. Należy unikać przyjmowania leku w czasie ciąży lubkarmienia piersią.

Zazwyczaj czas przechowywania leku po otwarciu wynosi koło 4 tygodni. Dokładny czas napisany jest zawsze na opakowaniu lub na ulotce, kótra dołączona jest do leku. Wszystko zależy od warunków w jakich przechowywany był lek. Często producenci określają pewien czas, w czasie kótrego po otwarcu należy zużyć lek. Nie znaczy to jednak, że po tym terminie lek całkowicie traci działanie lub powoduje straszne skutki uboczne, a raczej o tym, że producent nie ręczy za dzuałanie leku po tym terminie. Czasami może występowac obnizenie skutecznosci leku, w bardzo niewielu przypadkach może dojść do rozkałdu niekótrych substancji w taki sposób, że te nowopowstałe wywołują objawy niepożądane. Prawdopodobnie nic strasznego sienie stało jeśli podała Pani preparat dziecku i prawdopodobnie lek zachował jeszcze awojw lecznicze właściwości.

Zawsze w ulotce dołączonej do leku znajdują się wymagania dotyczące sposobu i warunków przechowywania leku oraz czasu jego zastosowania po otwarciu. Nie należy stowować leku po terminie ważności, który zaznaczony jest na opakowaniu. Lek nalezy przechowywać w oryginalnym, teksturowym opakowaniu i w teperaturze 25 stopni Celcjusz aczyli w temperaturze pokojowej. Należy unikać bezpośredniego kontaktu leku Mucofluid z gumą lub metalem.