Jak długo potrwają konsekwencje NOP po szczepieniu na Covid?

Dzień dobry, Na długo przed szczepieniem miałem kompletnie bezobjawową infekcję koronawirusem bez jakichkolwiek następstw. Natomiast po przyjęciu 1. dawki AstryZeneki przypominałem bardziej materiał dla Bacutilu niż ludzki organizm chroniony przed czymkolwiek prócz chęci do życia. Niestety było to dopiero preludium do konsekwencji 2. zastrzyku, po którym wystąpiły u mnie objawy nadwrażliwości sugerujące zespół Stevensa-Johnsona (silny świąd, rumień wędrujący przypominający ten przy boreliozie, krostowata wysypka, drobne wybroczyny i schodzenie skóry obejmujące ramię, pachę i bok klatki piersiowej). Prócz tego miałem wysoką gorączkę (przez piersze 6 dni ponad 38°C), 2-tygodniowy nieżyt żołądkowo-jelitowy, zapalenie śluzówki jamy ustnej z nadal utrzymującym się upośledzeniem smaku i brakiem apetytu. Wciąż prześladują mnie także bóle głowy, osłabienie i uczucie zimna. Feralne szczepienie odbyło się 01.06.2021, Lot ABW7197. Do powyższego opisu przypadku załączam następujące pytania: 1. Jak długo maksymalnie utrzymują się NOP-y? 2. Czy eskalacja objawów wraz z każdym kolejnym spotkaniem z białkiem kolca S świadczy o wzroście niebezpieczeństwa za strony Covid-19. Wiem, że szczepionka zapobiega typowej chorobie, ale czy chroni przed reakcjami nadwrażliwości na koronawirusa? Czy zamiast "klasycznego" zapalenia płuc można dostać np. toksycznej nekrolizy naskórka o poniekąd gorszym rokowaniu? 3. Nawiązując do wspomnianych zaburzeń smaku- co może oznaczać głęboka awersja do słodkiego, wobec której zjedzenie garści czarnej porzeczki i nie zwymiotowanie jest nie lada wyczynem oraz tolerowanie jedynie pokarmów obiektywnie przesolonych lub/i przypalonych dla gorzkości? Pragnę przy tym zauważyć, że dotychczas odżywiałem się raczej zdrowo.22 lata

NOP to objawy chorobowe występujące po szczepieniu. Objawy mają związek czasowy ze szczepieniem, ale niekoniecznie przyczynowy. Mogą wystąpić zaraz po podaniu szczepionki i tak jest najczęściej. Te najgroźniejsze występują do 15-30 minut po szczepieniu. Potem mogą zdarzać się objawy typu bólu głowy, mięśni, miejsca wkłucia, gorączka. Rzadziej pojawiają się zmiany skórne, biegunki, wymioty. Objawy, które pojawiają się po 14 dniach od szczepienie najczęściej nie mają z tym szczepieniem nic wspólnego. Co do długości NOP, to jest to sprawa bardzo indywidualna. Może to byś wstrząs anafilaktyczny który trwa kilka lub kilkadziesiąt minut i bezwzględnie wymaga leczenia, a mogą to być objawy małopłytkowości, które pojawiają się później, a trwają różnie długo. W pana przypadku po pierwsze objawy były dość ciężkie, na pewno wymagające kontaktu z lekarzem i leczenia. Taki NOP powinno się zgłosić, najczęściej robi to lekarz, nie jest to skomplikowane. Na szczęście takie poważne dolegliwości jak u pana występują wyjątkowo rzadko. Często dokładne ustalenie czy mają one związek przyczynowy ze szczepieniem jest trudne. Niewykluczone, że wystąpiła u pana jakaś choroba. Nie ma tu mowy o nadwrażliwości na wirusa, albo nadwrażliwości na białko S koronawirusa. Możliwa jest nadwrażliwość na preparat szczepionki AstryZeneki. Jeśli w przyszłości będzie zalecana ponowna dawka to radziłbym skorzystać ze szczepionki o innym mechanizmie działania czyli z Pfizera lub Moderny. Szczepienie daje pewien stopień odporności na chorobę i możliwość zachorowania na wirusowe zapalenie płuc u pana jest na pewno mniejsze niż przed szczepieniem. Nie można jednak na podstawie dotychczasowych pana objawów przewidywać dokładnie jakie objawy mogą wystąpić po ewentualnym zachorowaniu na Covid19, która to choroba jest bardzo zmienna i daje bardzo różnorodne objawy. Co do zaburzeń smaku, to jest to objaw, który mam nadzieje minie u pana. Jeśli jeszcze pan nie skontaktował się z lekarzem to radziłbym skontrolować swój stan zdrowia u realnego, a nie internetowego lekarza. Pozdrawiam.