Jak dogadać się z rodzicami?

Witam, Mam problem może dość błahy, ale do mnie jest bardzo istotny. Mam 19 lat i chciałam nocować u chłopaka. Mama mi pozwoliła, lecz tata nie - zareagował bardzo nerwowo. Głównie dlatego że spać u mężczyzny mogę jeśli będę już na wydaniu i po studiach. Dodał również, że tak robiły osoby, które miały w głowie tylko seks i narkotyki. Co robić?

Najczęściej podobne trudności czy konflikty wynikają z troski rodziców o dziecko. Jest wysoce prawdopodobne, że ojciec martwi się o Panią i stara się zapobiegać ewentualnym trudnościom czy konsekwencjom. Warto mieć to na uwadze nawet jeśli jest Pani formalnie osobą dorosłą i decyzyjną. Pomocna może się okazać spokojna rozmowa, wyjaśnienie i wysłuchanie obydwu punktów widzenia oraz szukanie rozwiązań, które będą akceptowalne dla obydwu stron (np na początek nie cała noc, ale zostanie u chłopaka dłużej niż zwykle), budowanie zaufania i szczerości. Być może także pomocne byłoby spotkanie taty i chłopaka (by mogli się poznać, a także by ojciec miał szanse zbudować zaufanie do Pani partnera), bo także przyniosłoby wzrost zaufania. Wpływ na decyzje taty może mieć także świadomość obecności innych domowników w tym czasie, być może nawet poznanie ich (np rodziców chłopaka). Jest wiele rozwiązań, znalezienie jednak tego, które będzie najlepszą opcją dla Państwa wymaga otwartości, zaangażowania i współpracy. Zachęcam zatem do budowania porozumienia.