Jak uniezależnić się od rodziców?

Witam, Sprawa jest następująca. Mam 25 lat, Narzeczoną, która żyje pod presją psychiczną swojego taty oraz moi rodzice od których, niestety, nie jestem niezależny. Problem polega na tym, że Narzeczoną oczekuje, abym przestał być marionetką rodziców i nie był na każde ich zawołanie. Rodzice kupili dom w mojej miejscowości, bo mówiłem, ze chce tutaj mieszkać z żoną. A Narzeczona jest przekonana, że ten fakt rodzice będą wykorzystywać i mną rządzić oraz wtrącać się w przyszłe życie małżeńskie. Nie wiem jak to uczynić, aby rodzice nie mieli takiego wpływu na moje życie. Wiem, chcą dla mnie dobrze, jednak wielokrotnie ja mam inne zdanie, za co jeszcze potrafię zebrać reprymendę. Głównie od taty, który jest bardzo bardzo nerwowy, a potrafią zdenerwować go drobnostki, za co oczywiście reszta domowników obrywa. Jak postawić granicę rodzicom? Jak układać życie po swojemu, żeby nie być pod ciągłą kontrolą. "Masz tyle lat i rodziców słuchasz?"

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem. Warto dłużej porozmawiać o sytuacji i zastanowić się jak znaleźć najlepsze rozwiązanie i metody radzenia sobie z nadmierną kontrolą rodzicielską.
Pozdrawiam

Uniezależnienie od rodziców (nie tylko to finansowe, ale także emocjonalne) jest procesem, który trwa, wymaga pracy, zaangażowania i uważności najczęściej obydwu stron. Jeśli ma Pan poczucie, że jeszcze się nie zakończył lub też, że Pana zależność jest nadal na wysokim poziomie- warto skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty. Pomoże Panu bliżej przyjrzeć się relacjom rodzinnym, Pana przeżywaniu siebie, swoich wartości i poczucia pewności siebie, odpowiedzialności i samodzielności, a tym samym możliwym przyczynom opisanej przez Pana nadmiernej zależności od rodziców. Pomoże także wypracowywać zmianę, budować zaufanie do siebie i swoich decyzji, stawiać rodzicom granice w sposób konkretny i życzliwy. Jest to szczególnie ważne, gdy w niedługim czasie zamierza Pan budować małżeństwo, a tym samym własną rodzinę. Z pomocy psychologa można skorzystać z Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZ- ach mających kontrakt z NFZ lub gabinetach prywatnych. Na psychoterapię refundowaną konieczne będzie skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatrę.