Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak interpretować wynik rezonansu magnetycznego głowy bez kontrastu?

Witam. Mężczyzna 42 lata. Hipercholesterolemia rodzinna, dość liczne guzki na ciele (prawdopodobnie tłuszczaki), bóle głowy zwykle rozpoczynające się od karku. Bóle kręgosłupa. Z powodu hipercholesterolemii, znacznego osłabienia zdolności koncentracji, problemów z zasypianiem wykonano RM głowy (bez kontrastu). Proszę o interpretację wyniku: "Obraz mózgowia w granicach normy. Zmian ogniskowych nie wykazano. Komory boczne nieznacznie szersze o niejasnym znaczeniu klinicznym - rozwojowo szersze ?, zanik podkorowy ??. Obraz pozostałych wewnątrzczaszkowych przestrzeni płynowych w normie. W sekwencji DWI-EPI w obrębie mózgowia nie wykazano obszarów ograniczonej dyfuzji, w tym wczesnych zmian niedokrwiennych. Pogranicze czaszkowo szyjne w normie. Zatoki boczne nosa w normie." Niepokoją mnie te znaki zapytania. O czym może świadczyć ewentualny zanik podkorowy? W jaki sposób można się upewnić czy to cecha fizjologiczna czy objaw choroby? Jakiej? Z góry dziękuję za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 42 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Witam serdecznie,

Znak zapytania w opisie znaczy, że radiolog opisujący badanie nie był do końca pewny jakie znaczenie ma klinicznie uwidoczniona zmiana. Przyczyn może być wiele, dlatego należy udać się do lekarza zlecającego badanie lub neurologa na konsultację i ustalenie na podstawie obrazu klinicznego oraz wyników badań dodatkowych rozpoznania.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy